Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Bayram tatilinde milli park ziyaretçisi 4 milyonu aştı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün koruması altındaki milli parklar ve tabiat parkları, Ramazan Bayramı tatili süresince 4 milyon 61 bin kişiyi ağırladı.

Bayram tatilinde milli park ziyaretçisi 4 milyonu aştı

Ramazan Bayramı tatilinde bazı vatandaşlar kıyı bölgelerine giderken, bazıları ise tercihini milli parklardan ve tabiat parklarından yana kullandı. 

Tarım ve Orman Bakanlığından alınan bilgilere göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün (DKMP) hayata geçirdiği altyapı çalışmaları, bayram boyunca bu alanlardaki ziyaretçi sayısının yıllar içinde artmasını sağlandı.

Kurban Bayramı'nda geçen yıl 3 milyon 487 bin 575, Ramazan Bayramı'nda ise 1 milyon 737 bin 147 kişinin ziyaret ettiği milli ve tabiat parklarını, bu yılki 9 günlük bayram tatilinde 4 milyon 61 bin 431 kişi gezdi.

Uzuntarla Tabiat Parkı zirvede

Bayramda en fazla ziyaret edilen park alanı 551 bin 383 kişiyle Kocaeli'deki Uzuntarla Tabiat Parkı oldu. Gaziantep'te yer alan Burç Tabiat Parkı 501 bin 255, aynı ildeki Dülükbaba Tabiat Parkı 256 bin ziyaretçiyle ön plana çıktı.

Türkiye, 44 milli park ve 247 tabiat parkına ev sahipliği yaparken, 30 tabiatı koruma alanı ve 114 tabiat anıtı ziyaretçileri ağırlıyor.

″Milli Parklar Mobil Uygulaması″ 

Ziyaretçi sayısının artmasında, DKMP Genel Müdürlüğünün koruma altındaki alanlara yaptırdığı günübirlik ve daha fazla süreli hizmet veren konaklama tesisleri önemli rol oynadı.

Gelişen teknoloji ve artan cep telefonu kullanımıyla milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı gibi noktaların ziyaretçi sayısının yükselmesinde ″Milli Parklar Mobil Uygulaması″nın da payı bulunuyor.

Korunan alanlarını cep telefonlarına taşıyan taşıyan mobil uygulamayla söz konusu alanlar hakkında bilgi alınabiliyor.  


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!