Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Yüksek Mahkeme ''Arabuluculuk'' konulu eğitim semineri düzenledi

Hukukta alternatif çözüm yolları bugün Yüksek Mahkeme’nin düzenlediği eğitim  seminerinde konuşuldu.

Yüksek Mahkeme ''Arabuluculuk'' konulu eğitim semineri düzenledi

Hukukta alternatif çözüm yolları bugün Yüksek Mahkeme’nin düzenlediği eğitim  seminerinde konuşuldu. Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ, ‘arabuluculuk’ gibi alternatif yöntemlerin yargılama sürecinin daha hızlı işlemesine yardımcı olacağına inanç belirtti.

Seminer yarın da devam edecek.

Yüksek Mahkeme, hukukçular, akademisyenler ve iş insanlarına yönelik ‘Arabuluculuk” konulu eğitim semineri düzenledi.

Açık Öğretim Fakültesi konferans salonunda yer alan seminerin açılış konuşmasını Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ yaptı.

Özerdağ, arabuluculuk sisteminin gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemi olarak kullanıldığını ifade ederek, arabuluculuk ile yargılama prosedürlerinin daha hızlı yürütülmesi, mahkemeye gelen ihtilafların en erken zamanda çözümlenmesi ve taraflar arasında en adil çözümün sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.

Tahkim ve arabuluculuk sistemlerinin ülkemizde alternatif çöüzm yolları olarak kullanıldığını ifade eden Özerdağ, KKTC’deki yasal mevuzatın parçası olan Fasıl 4 tahkim yasasının güncel gelişmelerin çok gerisinde olduğuna vurgu yaptı.

Son yıllarda pek çok ülkede arabuluculuk yönteminin yasallaşarak mevzuata dahil edildiğini de söyleyen Özerdağ, bu konuda henüz Kuzey Kıbrıs’ta bir yasa olmadığını ancak yasal çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Özerdağ, alternatif çözüm yollarının ülkedeki çözüm yollarına katkı koyacağına da inanç belirterek, konuya ilişkin en uygun kuralların belirlenmesi ve yasallaşmanın buna uygun olarak yapılması gereğine dikkat çekti.

Özerdağ’ın konuşmasının ardından seminere geçildi.

(BRT)


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!