Advert
Advert

Kızılhaç'tan Suriye'de kaybolan 3 çalışanı için çağrı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Suriye'nin İdlib ilinde 2013 yılında terör örgütü DEAŞ tarafından kaçırılan 3 çalışanının akıbetinin ortaya çıkarılması için çağrıda bulundu.

Kızılhaç'tan Suriye'de kaybolan 3 çalışanı için çağrı

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, ICRC çalışanları Yeni Zelandalı hemşire Louisa Akavi, Suriyeli şoförler Alaa Rajab ve Nabil Bakdounes'in, 13 Ekim 2013'te İdlib'deki sağlık kuruluşlarına tıbbi malzeme taşıyan konvoyla seyahat ettikleri anımsatıldı.

Açıklamada, konvoyun silahlı kişilerce durdurulduğu, 7 kişinin kaçırıldığı ve dördünün ertesi gün serbest bırakıldığı belirtildi.

ICRC'nin, DEAŞ tarafından tutulduğu uzun yıllar boyunca hemşire Akavi'nin özgürlüğüne kavuşması için çabalarını aralıksız sürdürdüğü vurgulanan açıklamada, ″En son güvenilir bilgilerimiz, Akavi'nin 2018 sonlarında yaşadığını gösteriyor.″ ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kızılhaç için insani yardımlar dağıtan Suriyeli şoförler Rajab ve Bakdounes'in akibetlerine ilişkin ise hiçbir detayın bilinmediği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ICRC Operasyonlar Direktörü Dominik Stillhart, kaçırılan 3 kişiye ilişkin bilgi sahiplerinin kendilerine ulaşması çağrısı yaptı.

Stillhart, ″Son beş buçuk yıl, kaçırılan üç meslektaşımızın aileleri için son derece zorlu geçti. Akavi, içten ve merhametli bir yardımseverdi. Rajab ve Bakdounes ise kendilerini adamış ve yardım teslimatlarımızın ayrılmaz parçaları olan çalışanlarımızdı. Meslektaşlarımız hala tutuluyorsa derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalarını istiyoruz.″ değerlendirmesinde bulundu.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor