Advert
Advert

İsrail Başbakanı Netanyahu: İsrail ve Arap ülkeleri İran'la mücadeleyi tartışacak

İsrail Başbakanı Netanyahu, Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen konferansta İsrail ile Arap ülkelerinin "ortak çıkarları olan" İran'a karşı mücadeleyi tartışacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu: İsrail ve Arap ülkeleri İran'la mücadeleyi tartışacak

Dün Varşova'da başlayan ″Orta Doğu'da Barış ve Güvenliğin Geleceğini Desteklemek″ başlıklı konferansa katılmak için bu şehre giden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, konferansın açılışı öncesi İsrailli basın mensuplarına bazı açıklamalar yaptı.

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi bin Abdullah ile Varşova'da konakladığı otelde yaptığı görüşmenin ″çok iyi″ geçtiğini söyleyen Netanyahu, ″Umman Dışişleri Bakanıyla bölge ülkelerinin ortak çıkarlarını geliştirmek için ne tür adımlar atabileceğimizi değerlendirdik″ dedi.

Netanyahu, Varşova'daki konferansa 60 ülkeden temsilcinin katıldığını hatırlatarak, ″Burada önde gelen Arap ülkelerinin temsilcileri açık bir toplantıda İsrail'le oturup ortak çıkarımız olan İran'la mücadeleyi tartışacak″ diye konuştu.

Netanyahu ayrıca Suriye'den çıkarmak için İran'a baskı kurduklarını ve bunu yapmakta kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Başbakanlık Basın Ofisinden ″savaş″ düzeltmesi 

Bu arada, basın mensuplarına İbranice açıklama yapan Başbakan Netanyahu'nun sözlerinin, İsrail Başbakanlık Basın Ofisinin İngilizce masası tarafından hatalı tercüme edildiği belirtildi.

Netanyahu'nun konuşmasının İngilizce tercümesinin yer aldığı ve yabancı basın mensuplarına gönderilen e-postada, ″Hepimizin ortak çıkarı olan İran'la mücadeleyi tartışacak″ cümlesi yerine, ″Hepimizin ortak çıkarı olan İran ile savaşı tartışacak″ şeklinde aktarıldı.

İsrail Başbakanlığının sosyal medya sitesi Twitter'daki resmi hesabından paylaşılan mesajda da ″mücadele″ yerine ″savaş″ kelimesi kullanıldı.

Basın ofisi daha sonra yabancı gazetecilere yeni bir e-posta göndererek ″savaş″ ifadesini ″mücadele″ olarak değiştirdi. Twitter hesabında da ″savaş″ kelimesinin yer aldığı mesaj silinerek yenisi yayınlandı.

TRT


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor