Advert
Advert

Erhürman: Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğinden vazgeçmesi söz konusu olamaz

Başbakan Tufan Erhürman, Ankara’da temaslarda bulunuyır.

Erhürman: Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğinden vazgeçmesi söz konusu olamaz

Başbakan Tufan Erhürman, Ankara’da temaslarda bulunuyır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaretiyle temaslarına başlayan Erhürman, bu çerçevede Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’la biraraya geldi.

Başbakan Erhürman’a, Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ile Özel Kalem Müdürü Mustafa Ergüven eşlik etti.

Görüşme sonrası açıklama yapılmadı.

Başbakan Tufan Erhürman, Grand Ankara Otel’de Ankara’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle de bir araya geldi.

Konuşmasının başında Kıbrıs konusundaki gelişmelere değinen Başbakan Erhürman, Carns Montana sürecini anlattı ve Türk tarafının masaya çok ciddi açılımlar koyduğunu anımsattı.

Başbakan “Biz bile bu kadarını beklemiyorduk. Çözüm yönünde çok önemli bir adımdı, maalesef bir karşılık görmedi. Rum tarafı ayak sürüdü ve masadan ayrılma yollarını aradı ve buldu. Çözüme çok yaklaşıldı ama ulaşılamadı. Bu da tarihe geçti” diye konuştu.

Carns Montana’dan sonra yaşananların da olduğunu ifade eden Erhürman, bu süreçte, Rum lider Anastasiadis’in siyasi eşitliği kendi halkına anlatamayacağını, onları ikna edemeyeceğini ve Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinin bitmesinin beklenmesi gerektiğini söylediğini kaydetti.

Anastasiadis’in iki devletlilik, konfederasyon gibi çözümleri kapalı kapılar ardında ama yetkili isimler önünde gündeme getirdiğini anımsatan Erhürman, “Şimdi Sürpriz yumurtalarla karşılaşıyoruz. Gevşek federasyondan desantralizasyondan bahsediyor. Bunlar aslında kurucu devletlerin daha çok yetkiye sahip olduğu, merkezi devletin daha az yetkiye sahip olduğu model demektir. Kıbrıs Türk tarafı müzakereler tarihinde hep federasyonu savundu. Anastasiadisin ortaya attığı tez Türk teziydi. Yıllar sonra bunu ortaya attı. Yeni açılım buysa bunda bizim sorunumuz yok dedik. Buyrun görüşelim. Ama anastasiadis hala somutta söylediğinin ne demek olduğunu açıklamadı. Ama başka bir şey söylüyor. Merkezde daha az yetkiden söz ediyor. Kurucu devletelere istediğiniz kadar yetki aktarın kıbrıs Türkünün siyasi eşitliğinden vazgeçmemiz söz konusu değildir” dedi.

Erhürman, Kıbrıs Türkü’nün tamamen dışarda bırakılarak bir karar alınamayacağını ifade ederek, olası federasyonun içeriğini anlattı.

Erhürman, “Federasyonun bir bakanlar kurulu olacak ve alınacak her kararda en az bir türk bakanın ve rum bakanın oluru olacak uzlaşısı var. Biz siyasi eşitliğimizi zaten tartışmayız. Bu yaklaşım zamana oynamadır. Kıbrıs Türk tarfından hiçbir siyasetçi yoktur ki bunu kabul etsin. Hiç kimse ara bölgede buluşalım ve herşeye yeniden başlayılm yakalaşımında değildir. Eğer niyet varsa sonuç odaklı ucu bucağı belli bir müzakere için masaya oturulur ve çözülecekse çözülür. Aksini hiç kimse kabul etmez. Çözümü zorlayan tarafının Türk tarafı olduğunu artık herkes görüyor” diye konuştu.

Kıbrıs konusunda Rum tarafının neden bu şekilde davrandığına da açıklık getiren Başbakan Erhürman, bunun nedeninin hidrokarbon yatakları olduğunu kaydetti.Erhürman, “Anastadsidis neyi göüşmek istediğine karar versin. Bizim için paylaşma esaslı bir görüşme söz konusudur. Böyle bir şey varsa müzakerelerin anlamı olur. Dolayısıyla top Anasasiadis’tedir, nasıl oynayacağına bakarak biz de o topla oynarız” dedi.

Başbakan Erhürman, Kıbrıs konusunda ne olacağını beklerken yapılması gerekenler olduğuna da işret etti.

Sosyo ekonomik anlamda istenilen düzeye ulaşmak için yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin desteğine ihtiyaç bulunduğuna vurgu yapan Başbakan Erhürman, ekonomiyle ilgili ayrıntıları da aktardı.

TL’nin değer kaybından dolayı ciddi ekonomik sıkıntılar yaşandığını ama bu süreçte ilk kez Rum tarafından kuzeye geçişlerin çok arttığını ve kredi kartı harcamalarında Rumların Türkleri geçtiğini anlattı.

Erhürman’ın açıklamalarının ardından toplantı sohbet şeklinde devam etti.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor