Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Hisseler devletin olmasa da, yükümlülük devletindir!

CAS personeli, devlet güvencesi istiyor...

Hisseler devletin olmasa da, yükümlülük devletindir!

Bakanlar Kurulu Kararı'yla açılan münhal sonucunda istihdam edilen; maaşları devlet tarafından ödenen ve şirketin kapanmasıyla açıkta kalan CAS personeli, devlet güvencesine alınmak istiyor. 

Devlet tarafından satın alınan hisselerin, zamanında devletin üzerine alınmaması neticesinde şuanda Limited Şirket olarak görülen CAS'ta, kapanana kadar tüm mali yükümlülüğün devletin üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor. 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin geçtiğimiz hafta hakkında tasfiye kararı verdiği Cyprus Airport Services (CAS) personelinin 133 personeli Ercan Havaalanı'ndaki eylemlerine devam ediyor. 

Ercan Havalimanı girişinde açlık grevi devam ederken, CAS personelinin sözcülerinden Erkut Öznergiz, Evrenselgazete'ye konuştu. 

20 Aralık'tan beri açlık grevinin sürdüğü belirtilirken, toplam 12 kişinin açlık grevinde olduğunu, dün beş eylemcinin, bugün de iki eylemcinin fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını anlatan Öznergiz, açlık grevindeki eylemcilere her gün bir yenisinin ekleneceğini söyledi. 

16 Haziran 2017'den beridir şirketle ilgili sorun yaşadıklarını, 17 Temmuz 2018 tarihi itibariyle de maaş alamadıklarını belirten Öznergiz, sadece bu sürede kendilerine 1000'er tl ev hane yardımı olarak devletten maaş verildiğini kaydetti. 

CAS çalışanları adına konuşan Erkut Öznergiz, "CAS limited 2007 yılında kuruldu. 2009 yılında Kıbrıs Türk Havayolları kapandığında, KTHY'nin hisseleri devlete satıldı. Ancak devlete satılan bu hisseler her nedense devletin üzerine alınmadı. Bu yüzde elli kısımlık hissesiydi. Diğer yüzde 50 kısım hissesi de HAVAŞ tarafından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı adı altında Güvenç Cantaş isimli kişiye devredildi. 2018 yılı başına kadar şirketin tüm mali işleri ve maaşlarımız Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bütçelerinden verildi. Bu şirketin tüm maaşları Bakanlar Kurulu tarafından ödeniyordu. Tüm giderleri, sigorta yatırımları ve tüm giderler devlet tarafından karşılanıyordu. 2014 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla işe alındık. 2014 yılında CAS'a girmemiz için devlet münhal açtı ve CAS'a istihdam olduk" şeklinde anlattı. 

Hükümetin üç ay boyunca CAS'ın tekrardan açılacağı ümidini kendilerine verdiğini buna karşın şirketin tasviye edilmesi yani kapatılmasına kararı verildiğini belirten Öznergiz, "6 aydan beridir de maaşlarımızı alamadık. Tazminatlarımız da ödenmedi. Çünkü şirketin parası olmadığı için tasfiye ile şirket mallarının satılacağı ve bize tazminat olarak verileceği söylendi fakat henüz alacaklarımızı alamadık" diye konuştu. 

Hisselerin devletin üzerine geçirilmemesi nedeniyle, mahkeme kararı sonucunda özel limited bir şirket olduğuna karar verilen CAS şirketi ile ilgili Öznergiz, "herşeyini ödeyen devlet, personelini alan devlet, maaşını ödeyen devlet, hisselerin parasını ödeyen devlet, ama her nedense hisseler devletin üzerine geçirilmedi" dedi. 

Öznergiz, bugün saat 11.00'de Başbakan ile görüştüklerini, olumlu bir görüşme olduğunu, en erken zamanda geriye dönük maaşları ve tazminatlarının ödenebilmesi için Maliye Bakanlığı'nın bir çalışma yapacağını kendilerine aktardığını belirtti. 

Öznergiz, devlete bağlı bir kurumda uzun yıllardır görev yapmış olan CAS personeli ile ilgili referans olarak personel listesinin talep edildiği ve bunun inceleneceği sözünün kendilerine verildiğini, Çarşamba günü tekrardan görüşeceklerini kaydetti.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!