Advert
Advert

Hepatit B hastası kadına bir DARBE de Sosyal Sigortalar'dan!

Hepatit B hastası kadına bir DARBE de Sosyal Sigortalar'dan!

1 yıldır Sosyal Sigortalar Dairesi Mağusa Şubesi'nden ilaç ödemesini alamayan Hepatit B hastası kadın, Evrenselgazete'ye ulaşarak yardım istedi. 46 yaşındaki  isminin başharfleri S.Y. olan Hepatit B hastası kadın, 'Viread' isimli ilacını her ay satın almakta oldukça zorlandığını, Sosyal Sigortalar Dairesi'nden alamadığı ilaç ödemesi nedeniyle ilaçlarını alamadığını aktardı.

Bunun üzerine gazetemizin Sosyal Sigortalar Dairesi'nin bağlı bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler'e ulaşarak bahse konu sorunu aktarması üzerine, Evrenselgazete Yayın Sorumlusu bakanlık yetkililerine yönlendirildi. 13 Aralık tarihinden beridir gazetemiz tarafından defalarca istişare edilen bakanlık yetkilileri aracılığıyla sorun Sosyal Sigortalar Dairesi Mağusa Şubesi'ne aktarılırken, hasta kadının halen ilaç ödemesi yapılmadı. 

Bugün yine gazetemize ulaşan hasta kadın, "Bugün yine Sosyal Sigortalar Dairesi'ne gittim, bana "doktorun yazdığı reçete olmaz, doktorun seni tekrardan kurula koysun o şekilde ilaç alasın'' dediler. Ben hiçbir şey anlamadım, şimdi ben ne yapacağım" diye konuştu. 

Bunun üzerine Evrenselgazete'nin konuyu haberleştireceğini yetkililere bildirmesi üzerine, "İlaç kurulları hastaneden daireye kurul yetkili imzalarla liste halinde gelir. Bu listelerde kadın sigortalı eşi olduğundan gelen kurul sigortalının kurulu gibi geldi ve kurul kararı eşinin sigorta kaydına girdi. Kadın ilaç müracaatı yaptığında kurulu olmadığı görüldü iadesi yapıldı. Sorun bugün bize -merkeze-aktarıldı. Sorun tespit edildi. Evrağı müdürlüğe aldırtıp, başka bir problemi yoksa ödemesini onaylayacağız" şeklinde bir yanıt alındı. 

Şubat ayından beridir ilaç ödemesini bekleyen, birçok kez daireye giderek ilaç ödemesini sorgulatan Hepatit B hastası kadının mağduriyeti ile ilgilenmeyen; Evrenselgazete'nin Bakanlık yetkilileri aracılığıyla aktardığı bu sorunla 13 Aralık tarihinden beridir ilgilenmeyen Sosyal Sigortalar Dairesi Mağusa Şubesi'nin "sorun bize bugün aktarıldı ve sorun tespit edildi" demesi hayret uyandırdı. 

13 Aralık tarihinden beridir, yetkili mercilerle istişare ederek, hasta kadının ilaç ödemesinin yapılmamasının nedenini araştıran ve yardımcı olmaya çalışan Evrenselgazete'nin girişimleri sonucu sorunun bugün tespit edildiği belirtilirken, hastaların mağduriyetlerinin gazetelere ulaşmak zorunda kalınmadan giderilmesi gerektiği düşünülüyor. 


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor