Advert
Advert

Durum sanıldığından da VAHİM...!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Durum sanıldığından da VAHİM...!

5 Aralık gece saat 23.00 sıralarında Ciklos Keskin Viraj mevkiinde, anayol üzerinde akan taşkın sular dört gencin bulunduğu bir aracı adeta yuttu. 

Olayın ardından suların yoldan tahliye edilmemesi, bariyer eksikliği olduğu, yolun alt yapısının kötü olduğu, drenaj sistemlerinin yetersiz olduğu ve bunun gibi birçok iddiada bulunuldu. 

Ulaştırma Bakanlığı ise, yolun altyapısının tamam olduğu, drenaj sistemlerinin sorunsuz olduğu, bariyer eksikliğinin bulunmadığı yönünde bir takım açıklamalar yaptı. Tabi vatandaşlar bu açıklamaları hiç de inandırıcı bulmadı.

Çünkü yol ve drenaj sistemleri her yönüyle tamamsaydı, nasıl olur da, sel suları Lefkoşa- Girne anayolunu yutardı?

Yol nasıl sulara gömülürden öte, anayolun banketinin yanında ve yolun içerisinde adeta taşkın sular akardı? 

Ve bu taşkın sular, bir aracı sürükleyebilecek şiddette ve tazyikte nasıl olabilirdi? Bu duruma akıl erdirilemedi. 

Yaşanan durumla ilgili, "Derenin taşması sonucu..." diyenler var, "yağmur sularının yola birikmesi sonucu" şeklinde haberleri veren gazeteler de oldu, "yoğun yağış nedeniyle meydana gelen sel sularına kapıldı" diyenler de oldu. "Yoğun yağış sonrası, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlandı" şeklinde haberi verenler, "Dağdan gelen sular yola aktı" diyenler de vardı. 

Anayol üzerinde yükselen yağmur suları değildi adeta taşkındı. Hele yağmur sularının yola birikmesi olayı hiç değildi, Ciklos'ta o yaşanan...

Ciklos Keskin Viraj mevkiinde anayolda adeta bir sel felaketi yaşandı. Bankette özellikle korkunç şiddette bir sel suyu akıyordu. Tonlarca ağırlıktaki bir aracı sürükleyecek boyutta... 

Peki dağdan gelen sular niye anayola akar? Nasıl olur da dağdan gelen sel suları anayolda böyle bir taşkına neden olurdu? Nasıl olur da sular direk oraya korkunç bir şiddette akabilirdi? Bunun yanıtını yetkililer halen bulabilmiş değiller.

Ben iddia ederim ki, aracın sürüklendiği Ciklos keskin viraj mevkisi, dere yatağıdır! Bu yol direk derenin yatağıdır. Ve yetkililer bunun halen farkında değildir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan'a da, Karayollar Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı'ya da, eski Karayolları Dairesi Müdürü Ahmet  Aydın'a da sordum. Henüz bu konuda bir fikirleri yok. Durumu aşırı şiddetli yağmura bağlıyorlar. 

Ciklos yolu 1980'li yıllarda yapıldı, o gün bugündür şiddetli yağış olmadığından o dere bu denli şiddetli akmadı. Bu nedenle Ciklos yolunun dere yatağında olduğu farkedilemedi. Artık iklimler değiştiğinden ve oldukça şiddetli yağışlara maruz kaldığımız için, bahse konu o dere şiddetli aktı. 

Drenaj sisteminin kötü olduğu, su kanallarının kapatıldığı ve su kanallarının toprakla örtüldüğünü iddia edenler oldu. Yolun kötü yapılması neticesinde oyuklar oluştuğunu söyleyenler de vardı. Herkes haklıydı aslında. Ters giden, akıl sır erdirilemeyen birşeyler vardı. Sen yolu iyi yapmışsan, yolda oyuklar nasıl oluşur? Drenaj sistemin tamamsa, yolda şiddetli taşkınlar nasıl olur...!

Fakat kimsesi, bu yolun akarsu yatağı olduğunu, taşkınların akarı olduğunu akıl edemedi. Yani Ciklos yolu zamanında dere yatağına yapıldı. 

Bu şüphelerim üzerine, yetkililerden birşey çıkmayınca, Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven'i aradım. "Bu Ciklos mevkii direk dere yatağının içinde olabilir mi?" diye sordum. 

"E vallahi öyle görünür ha" yanıtını alınca, anladım ki şüphelerim yersiz değil. O vakitten sonra başladık birlikte araştırmaya. Kendisi bu konularda bilgili ve ilgili biri olarak sağolsun bana yardımcı oldu ve Google Eart'tan bahse konu yola baktı.

Evet ne yazık ki yanılmıyorduk... 4 gencin ölümüne neden olan Ciklos keskin viraj noktası, derenin önünü tıkıyor. Yani aslında Ciklos yolu bir dere yatağıdır. Yol dere yatağına yapılmış zamanında. 

Videoda da görüleceği gibi derenin taşkın suyu yola akıyor. Burası tam derenin yol tarafından önünün kesildiği yer. 

Yol çift şerit yapılırken derenin üzerine yapıldı. Ve ne yazık ki yenilenirken de bu hata fark edilip düzeltilmedi. Bu yol 1980'li yıllardan beri aynı güzargahta. Son yapılan yol yenileme proje çalışmalarında herhangi bir güzergah değişikliği olmadı. Yolun yenilenmesi projesi hazırlanırken, dere yatakları envanterlerine bakılmaması konusunu eleştirmeyeceğim. Çünkü bu durumun akla gelmemesi olağandır. Fakat, anayol içerisinde yaşanan bu derece şiddetli taşkınlardan sonra da bu yolun adeta bir dere gibi aktığının uzmanlar tarafından halen farkedilmemesi ilginç. 

Derenin yatağı olan bir yol yani Ciklos yolu keskin viraj noktası, iklim değişikliği nedeniyle yağışların artması sonucu bundan sonrası için ne derece güvenli olur? Yoksa bu yol hepimize mezar mı olur bilinmez ama...

Su akar daima yatağını bulur. Yatağı anayol ise, varın siz düşünün...

İLGİLİ HABER>>> Ciklos yolu dere yatağıdır! 


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor