Advert
Advert

Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar...

Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlar...

Bakanlar Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantıda bir dizi karar aldı. Buna göre; yağışların etkisini sürdürmesi halinde kriz masası oluşturulacak.

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin yağışlardan etkilenmemesi için Kaymakamlık ve Sivil Savunma Teşkilatı ile istişarelerde bulunuldu.

Öte yandan Maronit açılımıyla ilgili süreç Başbakanlık Koordinasyonunda ilgili bakanlıkların eliyle yürütülecek. Çatalköy’deki bir tesis ise madde bağımlıların rehabilitasyonu için sağlık Bakanlığı’nın kullanımına verildi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında toplandı. Başbakanlık’ta yer alan Bakanlar Kurulu’nun haftalık olağan toplantısı 3 saaat sürdü.

Bakanlar Kurulu sonunda açıklama yapan Bakanlar Kurulu Sözcüsü başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Özersay, Uluştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Dairesi yetkililerinin Bakanlar Kuruluna sunum gerçekleştirdiğini ve Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılması ile ilgili önerilerini sunduğunu anlattı.

Bunların altyapı ve üst yapı konularındaki öneriler olduğunu kaydeden Özersay, verimli hizmet yaratmanın hedeflendiğini ifade etti.

Özersay, Hükümetin konu ile ilgili henüz bir karar üremediğini, ancak önümüzdeki günlerde birtakım sonuçlara varılacağını söyledi.

Başsavcı vekiline yolsuzluk dosyaları ile ilgili bilgilendirme de yapıldığını kaydeden Özersay, yolsuzluk dosyalarında suç unsuru bulunanların en erken zamanda sonuçlanması konusunda hükümetin ısrarla takip etmeye devam edeceğini söyledi.

Ülkenin yoğun yağışlarla karşı karşıya olduğunu belirten Özersay, uzun yıllar geciktirilen altyapı sorunlarının bulunduğunu ve bu nedenle sıkıntılar yaşandığını anlattı.

Devlete bağlı eğitim kurumlarında hava koşulları nedeniyle yaşanan olumsuzluklar hakkında Bakan Cemal Özyiğit’in bakanlar kuruluna bilgi verdiğini vurgulayan Özersay, alınan tedbirlerle eğitimin sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Özersay, bunun yanı sıra özellikle Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin olumsuz etkilenmemesi için Kaymakamlık ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın gerekli tedbirleri alması için istişarelerde bulunduklarını da kaydetti.

Özersay, ihtiyaç duyulması halinde kriz masası oluşturulacağını belirtti.

10 kişiye istisnai vatandaşlık vrme kararı da alındığını kaydeden Özersay, vatandaşlıkların şeffaf bir biçimde alındığını ve istisnai tanımına tamamen uyduğunu anlattı.

Yüksek Öğretim Kurumlarınına verilen teşvik , muafiyet ve istisnalar ile ilgili değişiklik yasa tasarısının bakanlar Kurulunda onaylandığını söyleyen Özersay, Turizm yatırımları ile ilgili olarak verilen teşvik muafiyet ve istisnalarla ile ilgili de bir değerlendirme yapıldığını, bu konuda çalışma yürütüldüğünü ve bir değişiklik yasa tasarısı daha hazırlanacağını anlattı.

Maronit açılımı ile ilgili olarak Özersay, “son 2 geçiş kapısı açılma sürecinde olduğu gibi maronit açılımında mali imkanlar dahilinde kademeli olarak bu açılımın hayata geçirilmesi başbakanlığın koordinasyonunda, ilgili bakanlıklar eliyle yürütülecek. Daha önce siyasi anlamda kararı alınmış maronit açılımı bağlamında Cumhurbaşkanlığına gerektiğinde bilgi verilecek. Gerektiğinde istişare edilecek ” dedi.

Özersay, madde bağımlılarının rehabilitasyonu ve tedavisi için Çatalköy’de bulunan bir tesisin sağlık bakanlığının kullanımına verilmesi yönünde karar üretildiğini ve tesisin kısa sürede devreye konulacağını söyledi.

Özersay, ülkede suç işlemiş altı mahkumun Türkiye’ye nakline de karar verildiğini kaydetti.

Özersay, Kalkanlı Yaşam Evi’nin hasta bakımı için 15 Aralık itibarı ile hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

Şehit Hüseyin Ruso ile ilgili de karar alındığını kaydeden Özersay, Şehit Hüseyin Ruso’nun her yıl anıldığı anıtın bulunduğu yerin askeri bölge statüsünden çıkarılacağını söyledi.

Özersay, “önümüzdeki günlerde ilgili kurulun yapacağı toplantıda karar eğer oranın bir şehitlik olaması yönünde alınırsa , burası bir şehitliğe dönüşecek. Başka şehitlerin ve kayıpların da talep olması durumunda şehitlik alanı içerisine defnedilmeleri sözkonusu olacak. Süreç tamamlandıktan sonra orası bir şehitlik alanına dönüşecek” dedi.

Özersay, bakanlar Kurulu’nda ayrıca Optisyenler Yasa Tasarısının da onaylandığını söyledi.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor