Advert
Advert

Polisi arayıp darp ve tehdit edildiğimi söyledim...!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Polisi arayıp darp ve tehdit edildiğimi söyledim...!

'Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi' 25 Kasım 2018 tarihi itibarıyla hizmete başladı. "Bu birim 7/24 halkın hizmetinde olacak" denildi. "Mağdur olan şahıslar ALO 155 hattını arayarak yardım talep edebilecek" dendi. 

Geçtiğimiz günlerde bunun doğruluğunu teyit etmek istedim. Ve 155'i aradım. Çalışma ofisim Güzelyurt'ta olduğundan, Güzelyurt Polis Müdürlüğü santrali çıktı. Şiddet mağduru kadın rolünde konuştum. 

Aldığım yanıt şu...!

"Adli Şubeye gelip şikayette bulunacaksınız." 

Halbuki Başbakan, "Mağdur olan şahıslar ALO 155 hattını arayarak yardım talep edebilecek" şeklinde kamuoyuna bilgi vermişti.

Ama şuanda herhangi bir fark yok! 

155'i aradığımız zaman yine ilgili polis müdürlüğünün santrali çıkıyor, şiddet mağduru şahısa adli şubeye bizzat gidilerek şikayette bulunulması söyleniyor.

"O zaman vatandaş Başbakan ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından kandırılmıştır.

155 arandığında, şiddet veya tehdit mağduru kadınla, direk Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi ekipleri ilgilenmiyor yine" bunu anlamış oldum. 

Her zaman olduğu gibi gece yarısı eşinden dayak yiyen bir kadın, o saatte çıkıp ilgili polis müdürlüğüne bağlı adli şubeye giderek, bir hayle erkek polisin içinde, yediği dayağı anlatmak zorunda yine. 

Anlamsız, saçma sapan sorulara maruz kalmak zorunda yine...! 

Yani dayak yiyen bir kadın, gecenin bir vakti karakola giderek, orada adli şube odasında birçok tuhaf bakışlar arasında, iletişim yoksunu, kaba saba polislere meram anlatmakla uğraşmak zorunda.

Ya da birçoğu gibi, eşi tarafından öldürülene kadar dayaklara boyun eğmek zorunda.

Çünkü dayak yiyen, tehdit edilen bir kadın, o saatte evinden çıkıp karakolların yolunu tutmaz! Tutamaz. Çünkü korkar! Eve geri döndüğünde yaşayacaklarını bilir çünkü, nasıl gitsin?

Ey beceriksiz yöneticiler, bunu anlayın artık...!

Anlayacağınız, Başbakan'ın anlattığı gibi, 'Personel, 7/24 şikayet ihbar hattında görevde olacak. Mağdur olan şahıs Alo 155’i arayacak ve ilgili birimler hemen devreye girecek" açıklamaları tamamen safsatadan ibaret.

Denemesi bedava...

155'i arayıp "eşim beni dövdü" deyin. Alacağınız yanıt, "Adli Şubeye gelip şikayetçi olmalısınız" şeklinde olacak. 

Peki sorarım ben size, ne değişti?

Adli Şubeler vardiya usulü görev yaptıklarından zaten her zaman 24 saat görevdeydiler. 

Niye 'Personel, 7/24 şikayet ihbar hattında görevde olacak. Mağdur olan şahıs Alo 155’i arayacak ve ilgili birimler hemen devreye girecek" gibi bir açıklama yaparak halkı kandırıyorsunuz?

Ben "eşim beni dövdü ve ölümle tehdit etti" dedim fakat ilgili hiçbir birim devreye girmedi mesela...!

Yeter yahu, şovlarınızla halkın üzerinde oynadığınız oyunlardan vazgeçin artık!

Not: Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi'nin bir safsatadan ibaret olduğunu açıklamayacaktım aslında. Sırf, şiddet yanlısı erkeklerin sadece bir nebze gözünün korkması amacıyla sonsuza dek susacaktım. "Belki durum sadece Güzelyurt'ta böyledir" diyerek de, susacaktım. 

Fakat, Lefkoşa'da geçtiğimiz gün yaşanan olayda, eşine "GÖMME" tehdidinde bulunan, eşine şiddet uygulayan zanlının teminata bağlanıp, salıverildiğini görünce durum değişti.

Yarın, "Eşini polise şikayet ederek tutuklatan kadını, bu gece evinde Başbakan mı koruyacak?" başlıklı bir yazım olacak. O zaman durumumuzun vahameti daha iyi anlaşılmış olacak.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor