Advert
Advert

Açıkgöz marketler, bu poşetleri de vatandaşa satıyor!

Normal poşetler de bazı marketler tarafından, vatandaşlara ücretli satmaya başlandı. Bakan Ataoğlu, "bunun cezası var" dedi.

Açıkgöz marketler, bu poşetleri de vatandaşa satıyor!

Evrenselgazete, üzerinde yazı veya herhangi bir barkot bulunmayan normal ince poşetlerin ücretli satılmasının yasak olduğu halde, bazı marketler tarafından vatandaşlara ücretli satmaya başlandığını tespit etti.

Bazı market sahiplerinin ya açıkgözlük yaptıkları ya da yasanın kapsamını ve ücretli satılma zorunluluğu getirilen poşet türünü tam olarak anlamadıkları düşünülüyor. 

Konuyla ilgili Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Evrenselgazete'ye konuştu. Bakan Fikri Ataoğlu, 15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetlerin ücretli olduğunu belirtti.

Bakan Ataoğlu, yazısız, reklamsız ve ince olan, manav kısmında da kullanılan poşetlerin ise ücretli satılamayacağını açıkladı. 

Ataoğlu, "üzerinde yazı veya herhangi bir barkot bulunmayan, normal manav bölümünde bulunan  kollu poşetler, incedir ve birkaç seferlik kullanılabilirler. Bunlar şuanda ücretli değildir ve kısa süre sonra piyasadan bitecek ve herkes 15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetlerden almak zorunda kalacak" dedi. 

Bakan Ataoğlu, açık pazarlarda kullanılan üzerinde herhangi bir yazı veya barkotun bulunmadığı ince manav poşetlerinin ücretli satılamayacağını belirtti.

Kasaların önünde bulunacak olan barkotlu poşetlerin 25 kuruştan satılacağını kaydeden Bakan Ataoğlu, çevrenin korunması ile ilgili sloganların yazılı olduğu veya üzerinde barkot bulunan poşetlerin ücretli satılabileceğini açıkladı. 

Ataoğlu, "ama isteyen kendi marketinin ismini de naylon poşete yazdırabilir. Fakat bu poşetlerin 15-50 mikron kalınlığında olması şarttır. Normal manav poşetleri ücretli satılamaz. " diye konuştu. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor