Advert
Advert

''Gürcan Erdoğan yalan söyledi''

Kıb-Tek'te şoföre ödenen fazla mesai ödemeleri, dönemin Kurum Müdürü Gürcan Erdoğan'dan tahsil edildi. Gürcan Erdoğan, ''bu parayı şoförün emeklilik ikramiyesinden aldılar'' demişti. Halbuki, gazetemize ulaştırılan resmi belgede, bu miktarın Gürcan Erdoğan adına yatırıldığı görülüyor. Öte yandan bu meblağın ödenmesiyle davanın kapanıp kapanmadığı konusu da halkta merak uyandırdı.

''Gürcan Erdoğan yalan söyledi''

KIB-TEK eski Genel Müdürü Gürcan Erdoğan’ın şoförü Hüseyin İnce’ye, mevzuatta belirlenen yüzde 25’i aşan ek mesai ödemesi yaptığıyla ilgili yasal süreç devam ediyor. Gürcan Erdoğan'ın, ek mesai ödemeleriyle ilgili sorumlu tutulduğu 76 bin 691 TL, Elektrik Kurumu'na geri ödendi.

Evrenselgazete'ye konuşan Gürcan Erdoğan, ''bu parayı şoförün emeklilik ikramiyesinden aldılar'' demişti. Halbuki, gazetemize ulaştırılan resmi belgede, bu miktarın Gürcan Erdoğan adına yatırıldığı görülüyor.

Öte yandan, bu meblağın ödenmesiyle davanın kapanıp kapanmadığı konusu halkta merak uyandırdı. Cezanın ödenmesi veya devletin zarara uğratıldığı paranın geri iade edilmesinin suçu ortadan kaldırmayacağı, yargı sürecinin devam edeceği belirtiliyor. 

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Elektrik Kurumu'ndan güvenilir bir kaynak, ''Hükümet düşmezse polis ve savcılık görevine müdahale edilmezse yargılanacak. Ama ben bu davanın sonuçlanacağına inanmam. Bundan büyük konular bile hasır altı edildi. Bunumu yargılayacaklar" dedi.

Kıb-Tek eski Genel Müdürü Gürcan Erdoğan’ın şoförüne, mevzuatta belirlenen yüzde 25’i aşan ek mesai ödemesi yaptığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Gürcan Erdoğan'ın, ek mesai ödemeleriyle ilgili sorumlu tutulduğu 76 bin 691 TL, Elektrik Kurumu'na geri ödendi.

Konuyla ilgili Evrenselgazete'ye konuşan Gürcan Erdoğan, bu miktarın bahse konu şoförün emeklilik ikramiyesinden alındığını savunmuştu. Evrenselgazete'nin sorusu üzerine Gürcan Erdoğan, ''bu parayı şoförün emeklilik ikramiyesinden aldılar'' demişti.

Halbuki, Gürcan Erdoğan'ın, ek mesai ödemeleriyle ilgili sorumlu tutulduğu 76 bin 691 TL'nin Gürcan Erdoğan'dan tahsil edildiği öğrenildi. Bahse konu paranın ödendiğini gösteren makbuz da gazetemize ulaştırıldı. 

Hatırlanacağı gibi, Başbakanlık Denetleme Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda “yetki aşımı ve usulsüz ödeme” tespit etmişti. 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) eski Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, “yetki aşımı ve usulsüz ödeme” suçlamasına maruz kalmıştı. Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun KIB-TEK’te yaptığı “Yetki aşımı, yanıltıcı beyan, usulsüz ödeme, yasal mevzuata aykırı işlemler ile kurumu zarar uğratma” tespiti üzerine KIB-TEK Yönetim Kurulu adına avukat Emre Efendi, ağustos ayı içerisinde Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunmuştu.

Cezanın ödenmesi veya devletin zarara uğratıldığı paranın geri iade edilmesinin suçu ortadan kaldırmayacağı, yargı sürecinin devam edeceği belirtiliyor. 

Gazetemize ulaşan Elektrik Kurumu'ndan güvenilir bir kaynak, "Gürcan size yalan söyledi, parayı kendi adına ödedi. Belki de Hüseyin ile anlaşıp Hüseyin'in ikramiyesinden ödendi ama para Gürcan adına yatırıldı... Hüseyin'in ikramiyesinden kesilsin diye bir karar yok. Hüseyin'e sağlanan bu yasadışı menfaati Gürcan bedeli kadar nakit olarak ödemesi kararı var. 4675 lira da Hüseyin ödesin dendi kararda. Yani eğer Hüseyinin ikramiyesinden kesilseydi Gürcan adına yatırım olmazdı. İkramiyeden kesilse muhasebede işlem iade olarak görülmesi gerekirdi. Bu da yasadışılıktır. Gürcan ödesin denilmesi mutlaktır. Tabi gürcan kendini nasıl kurtaracak öyle konuşur.... Böyle konuşmasının sebebi  mahkemede bir kurtuluş olmasını düşündü. Çünkü dava ceza davasında görüşülüp hüküm alırsa alınacak kararın onun lehine olmasını düşünmüş olmalı. Çünkü parayı ödediysen suçlusun... Ödemediysen suç unsuru yoktur. Gürcan parayı ister Hüseyinden alsın isder benden senden alsın..önemi yok. Önemli olan şöförün nereden verdiği değil...para kimin adına yatırıldığıdır.  " dedi. 

İLGİLİ HABER>>> 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor