Advert
Advert

''Herkes kumaş çantasıyla, filesiyle markete gidip alışverişini yapsın''

Marketlerde, kasada alışveriş yapılan ürünlerin konduğu barkotlu veya reklamlı poşetler 25 kuruştan satılmaya başlandı. Uygulamanın amacının ve kapsamının gerek vatandaşlar gerekse bazı market sahiplerince tam olarak anlaşılmadığı düşünülüyor. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, konuyla ilgili Evrenselgazete'ye konuştu.

''Herkes kumaş çantasıyla, filesiyle markete gidip alışverişini yapsın''

Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan ve doğanın korunması amacıyla yürürlüğe konan, Ambalaj Atıkları Tüzüğü’nde yer alan 15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetler dün itibariyle marketlerde 25 kuruşa satılmaya başlandı. 

Uygulamanın amacının ve kapsamının gerek vatandaşlar gerekse bazı market sahiplerince tam olarak anlaşılmadığı düşünülüyor.

Evrenselgazete, üzerinde yazı veya herhangi bir barkot bulunmayan normal ince poşetlerin ücretli satılmasının yasak olduğu halde, bazı marketler tarafından vatandaşlara ücretli satmaya başladığını tespit etti. Bazı market sahiplerinin ya açıkgözlük yaptıkları ya da yasanın kapsamını ve ücretli satılma zorunluluğu getirilen poşet türünü tam olarak anlamadıkları düşünülüyor. 

Konuyla ilgili Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Evrenselgazete'ye konuştu. Bakan Fikri Ataoğlu, bu uygulamanın çevrenin korunması amacıyla uygulamaya konduğunu belirterek, çevrenin korunması ile ilgili herhangi bir sloganın yazılı olduğu veya üzerinde barkot bulunan poşetlerin ücretli satılabileceğini açıkladı. 

Ataoğlu, "ama isteyen kendi marketinin ismini de naylon poşete yazdırabilir. Fakat bu poşetlerin 15-50 mikron kalınlığında olması şarttır. Normal manav poşetleri ücretli satılamaz.  Bizim burada esas amacımız poşetlerin ücretlendirilmesi değil, vatandaşın poşet parası ödemesi değil. Eskiden olduğu gibi herkes kumaş çantasını, filesini alsın markete gidip alışverişini yapsın ve hiç poşet kullanılmamasıdır esas hedef" dedi. 

"NORMAL POŞETLER ÜCRETLİ SATILAMAZ"

15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetlerin ücretli olduğunu belirten Bakan Ataoğlu, yazısız, reklamsız ve ince olan, manav kısmında da kullanılan poşetlerin ise ücretli satılamayacağını açıkladı. 

Ataoğlu, "üzerinde yazı veya herhangi bir barkot bulunmayan, normal manav bölümünde bulunan  kollu poşetler ise ince ve neredeyse tek kullanımlıktırlar. Bunlar şuanda ücretli değildir ve kısa süre sonra piyasadan bitecek ve herkes 15-50 mikron kalınlığı arasındaki naylon (plastik) poşetlerden almak zorunda kalacak" dedi. 

Bakan Ataoğlu, açık pazarlarda kullanılan üzerinde herhangi bir yazı veya barkotun bulunmadığı ince manav poşetlerinin ücretli satılamayacağını söyledi. 

Kasaların önünde bulunacak olan barkotlu poşetlerin 25 kuruştan satılacağını yineleyen Bakan Ataoğlu, "1 kilo ham maddeden çıkan 15-50 mikron kalınlığı arasındaki poşet 100 adettir. Yani 15 kuruş gelir maliyeti üreticiye. Bunun üzerini de maliye alır. Bugün belki marketciye 0.90 kalabilir. Bu  ayda bir revize edilecek bir tüzüktür. Bu altı ay sürecinde zamlandığında hammadde belki de marketciler 3-5 kuruş da cebinden ödemiş olacaklar. Yani marketciler sırf poşet tüketimi azalsın diye ceplerinden para ödemeye razıdırlar" diye konuştu. 

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK"

Ülkemizde faaliyet gösteren büyük bir süper marketin naylon poşet tüketimi raporunu alarak incelediklerini ve yıllık 1 milyon TL poşet gideri olduğunu kaydeden Bakan Ataoğlu, geçirilen tüzüğün yalnız naylon poşetlerle ilgili olmadığını, plastik hammadde içeren tüm ürünler ile ilgili olduğunu, bununla ilgili de geniş kapsamlı açıklamanın önümüzdeki günlerde basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti. 

Plastik alışveriş torbalarının ücretsiz temin edilmesinin cezasının ise aylık asgari ücret kadar olacağı belirtilirken, Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü’nü ihlal eden satış noktalarının, ALO 123 Çevre İhbar Hattı’na bildirilebileceği de belirtiliyor. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor