Advert
Advert

Tel Örgüler Kalktı, Sınır Kapıları Açıldı

500 kişilik Rum yaya grup KKTC’ye toplu geçiş yaptı... Beyaz zemin üzerinde Rumca ve Türkçe “Barış” yazılı flama taşındı. Barış Burcu, ''İnşallah, kapılara ihtiyaç duymayacağımız bir çözüme ulaşırız...'' dedi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ise, bugün açılışı gerçekleşen Derinya ve Aplıç kapılarının açılmasının 2 toplumun karşılıklı güven duygusunun oluşmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Tel Örgüler Kalktı, Sınır Kapıları Açıldı

Kıbrıs'ta 8 yıl sonra bir ilk...! 

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında 8 yıl aradan sonra ilk kez yeni sınır kapıları açıldı. Derinya ve Aplıç kapıları saat 12.00'de eşzamanlı olarak karşılıklı geçişlere açıldı.

Kıbrıs'ta 8 yıl aradan sonra ilk kez, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki yeni sınır kapıları açıldı. Derinya ve Aplıç kapıları uzun zamandan beridir süren çalışmalar sonucunda bugün geçişlere açıldı. İki kapı ile birlikte Ada'da Kuzey ve Güney'de açılan kapı sayısı 9'a çıktı.

500 kişilik Rum yaya grup KKTC’ye toplu  geçiş yaptı

Saat 12.00’yi gösterdiğinde yaklaşık 500 kişilik Rum yaya grup KKTC’ye toplu  geçiş yaptı. Grubun en önünde ise beyaz zemin üzerine Rumca ve Türkçe “Barış” yazılı flama taşındı. 
İlk saatlerde KKTC’den geçişlerin büyük çoğunluğu yaya olarak gerçekleşti. Araçlarını Derinya Sınır Kapısı güzergahındaki yola park eden yüzlerce kişi yaya olarak geçmeyi tercih etti.
Günün anısına her iki taraftan da kısa süreli geçiş yapıp geri dönenlere de rastlandı.

Kıbrıs'ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu (BMBG), Kıbrıs müzakerelerinde güven artırıcı önlemler kapsamında Derinya ve Aplıc sınır kapılarının 12 Kasım'da açılacağını yaklaşık iki hafta önce duyurmuştu.

Misyondan yapılan yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in yaptığı görüşmede Derinya ve Aplıç sınır kapılarının 12 Kasım’da açılması konusunda mutabakata varıldığı bildirilmişti.

Açıklamada, "Liderler, Lefke Aplıç ve Derinya geçiş noktalarının 12 Kasım’da açılacağını duyurmaktan memnuniyet duyarlar" ifadelerine yer verilmişti.

İki kapı ile birlikte Ada’da Kuzey ve Güney’de açılan kapı sayısı 9’a çıktı. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, kapıların açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ”İnşallah, kapılara ihtiyaç duymayacağımız bir çözüme ulaşmamızı dilerim” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, 26 Ekim’de yaptıkları görüşmede gündemde olan Derinya ve Aplıç sınır kapılarının açılması yönünde karar aldı. Söz konusu kararda geçen Derinya, Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin çatışma yaşadığı bölge olarak biliniyor.

RUMLAR SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞMIŞTI

Rum yönetiminin özel önem verdiği kapının açılışı ile birlikte Mağusa’dan Güney Kıbrıs’a geçişlerde kolaylık sağlanmış olacak. Ada’da 8 Ağustos 1996’da Rum motosikletlilerin oluşturduğu bir grup, Kapalı Maraş’a doğru Derinya’da sınırı delme girişiminde bulunmuştu. Bu sırada çıkan arbedede Tasos İsak adındaki Rum ölmüştü. Olayın ardından 14 Ağustos 1996’da Derinya bölgesinde toplanan Rum fanatikler sınırı yeniden delmeye çalışmıştı.

Başbakan ve Dışişleri'nden Derinya - Aplıç açıklaması

Devlet  ve hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Derinya ve Aplıç kapılarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Başbakan Tufan Erhürman sosyal medya hasabından yaptığı açıklamada Derinya ve Aplıç kapılarında geçişlerin başladığını belirterek, “Hepimize hayırlı olsun”ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da “bugün itibariyle Derinya ve Aplıç kara geçiş kapılarının açılması, sadece karşılıklı ekonomik hareketlilik açısından değil, genel anlamda birbirini daha iyi tanıma ve diyaloğun artması açısından da olumlu bir gelişmedir”dedi..

İki kapının birlikte açılmasının memnuniyet verici olduğunu  ifade eden Özersay, hükümet kurulduktan sonra geçmişte sözü verilen altyapı, güvenlik, personel ihtiyacı gibi düzenlemelerin yapılmasına ve kapıların açılmasına destek verdiklerini anımsattı.

Özersay, “Zaman zaman seçim yasakları, ihale düzenlemeleri gibi nedenlerle bazı gecikmeler yaşanmışsa da iradenin varlığı olumlu sonuca ulaşılmasını mümkün kıldı. Bu bağlamda çaba ortaya koyan tüm sivil toplum örgütlerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Burcu: 'Kapılar Cumhurbaşkanımız için değişmez gündem maddesiydi'

Burcu, Derinya ve Aplıç kapılarının açılmasıyla ilgili BRT’de yayınlanan ‘Burası Önemli’ programına telefonla bağlanarak değerlendirmede bulundu. Sözcü Barış Burcu kapıların açılmasıyla ilgili, 3 buçuk yıl önce siyasi kararlar alındığını anımsatarak bu çalışmanın artık ete kemiğe büründüğünü ifade etti ve herkese hayırlı olmasını diledi.

Şahali: 

Derinya ve Aplıç sınır kapılarının açılmasının ardından Tarım Bakanı Erkut Şahali sosyal medyadan açıklama yaptı. 

Şahali "Derinya ve Aplıç geçiş noktalarının açılışının, adamızdaki belirsizliğin, eşitsizliğin ve gerilimin, ancak Federal Çözüm ile ortadan kalkabileceğinin daha net anlaşılmasına yardımcı olmasını dilerim..." dedi.

ataköy escort


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor