Advert
Advert

Belediye bir tüzüğü hazırlayamadı, can güvenliğimiz tehlikeye atılıyor!

Girne bölgesinde trafik levhalarından çok reklam tabelalarının olduğu dikkati çekiyor. Hareketli ve hareketsiz, ışıklı ve ışıksız reklam levhaları, trafikte adeta keşmekeşe neden oluyor, sürücülerin dikkatini dağıtıyor ve kaza riski yaratıyor.

Belediye bir tüzüğü hazırlayamadı, can güvenliğimiz tehlikeye atılıyor!

Girne bölgesinde trafik levhalarından çok reklam tabelalarının olduğu dikkati çekiyor. Hareketli ve hareketsiz, ışıklı ve ışıksız reklam levhaları, trafikte adeta keşmekeşe neden oluyor. 

Girne bölgesinde trafik akışının en yoğun olduğu caddelerde, sürücülerin dikkatini dağıtan, trafikte tehlikeye yol açan bu reklam tabelalarının bu denli yoğun olması tepki topluyor. 

Trafik güvenliği açısından ciddi bir tehlike yarattığı düşünülen yığınla reklam tabelalarının özellikle ışıklı ve hareketli olanlarının, tüm dikkatini yola ve trafiğe vermesi gereken sürücülerinin dikkatini dağıtmasına neden olduğu belirtiliyor. 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yol kenalarındaki bu reklam tabelaları konusunda Evrenselgazete'ye açıklamada bulundu. 

Bakan Atakan: Yetki ve sorumluluk belediyelerdedir

Evrenselgazete'nin trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen bu reklam tabelaları konusunu görüştüğü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, "Bu tabelaların büyük çoğunluğu belediye sınırları içindedir. Karayolları sorumluluğunda olan ve tespit ettiğimiz tüm sürüş güvenliğini tehdit edici tabelalara müdahale ettik. Vatandaşlarımıza da çağrımız olsun gözümüzden kaçan ve vatandaşımızın dikkatini çeken tabela olursa bizi mutlaka bilgilendirsinler" dedi.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen tabelaların Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilmesi çağrısında da bulunan Bakan Atakan, belediye sınırları içerisindeki tabelalarda ise yetkinin ve sorumluluğun belediyelerde olduğunu, Bakanlığın ise bunlara müdahale imkanı olmadığını söyledi. 

Güngördü: "Bu tabelalar tüzük eksiklikleri fırsat bilinerek konuyor"

Bunun üzerine Evrenselgazete'nin açıklamalarına başvurduğu Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, "15-20 yıldır Reklam Tüzüğü yok. Boşluklardan yararlanarak konuyor. İzin değiller. Girne Belediyesi Reklam Tüzüğü, 2019 yılında yürürlüğe girecek . Son düzenlemeler yapılır. Tümüne yeni bir düzen gelecek. Çok önemli ve geçikmiş bir konu" dedi. 

"Bir türlü zaman bulup yapamadık"

İngiliz zamanından kalma Fasıl 50 Reklamların Denetimi ve Teşhiri Yasası'nın yürürlükte olduğunu kaydeden Başkan Güngördü, "her belediye kendi tüzüğünü kendi yapar. 51/95 sayılı Belediyeler Yasası geçince, 96'da alelacele herkes birer tüzük yaptı. Tabi o zamanlar, dijital reklamlar, led reklamlar, kayar ışıklı reklamlar, tv reklamlar yoktu. Bu sürede yeni reklam mecraları ortaya çıktı. Ama ben geldim, 23 ayımı İmar Planı'na verdim. 10 ayda Girne Ulaşım Planı'nı yaptık. Buna sıra ancak şimdi geldi. Hep önümüzdeydi ama bir türlü zaman bulup yapamadım açık söyleyim" diye konuştu. 

Bazı kişilerin tüzük boşluğundan yararlanarak sağa sola reklam tabelaları koyduklarını söyleyen Nidai Güngördü, Belediye olarak tüzüğü hazırlayıp yürürlüğe geçirmeleri halinde, tüm reklam tabelalarına yeni bir düzenleme geleceğini kaydetti. 

Nidai Güngördü, "Eskilere kısa bir süre verilecek. Geçici bir madde ile ve kaldırılacak" diyerek, dün de bu konuda saat 15.00'de toplantı yaptıklarını söyledi.

İlgili haber>>>>>

Devletten sürücülere tuzak!


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor