Advert
Advert

Güzelyurt Sağlık Merkezi 24 saat hizmet vermeye başladı

Güzelyurt Sağlık Merkezi 24 saat hizmet vermeye başladı

Güzelyurt Sağlık Merkezi güçlenmiş kadrosuyla acil servisi yenilenerek, 1 Kasım 2018 Pazartesi gününden itibaren nöbetçi hekimleri ile 24 saat hizmet vermeye başladı.

Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin Güzelyurt halkına ve sağlık sistemimize layık bir merkez haline getirmek için gerekli çalışmalar tamamlanırken, hedefin merkezin yeni yapılan Güzelyurt Hastanesi'ne hastane bitiminde taşınması olduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: 

“Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin Güzelyurt halkına ve sağlık sistemimize layık bir merkez haline getirmek için gerekli çalışmalar tamamlanmıştır”

1974'ten beri hiçbir yatırım yapılmayan özellikle son yıllarda tükenen hekim sayısı ve dökülen fiziki altyapısıyla, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Güzelyurt halkına hizmet etmekten çok uzak, bir ilçe için sağlık sisteminde yeri olmayan, gerekli hizmetleri tam anlamıyla veremeyen ve maalesef geçmiş dönemlerde de yeterince önem verilmeyen bir merkezimizdi.

Güzelyurt gibi bir ilçeye hizmet etmekten çok uzak, sağlık sistemine yakışmayan bir durumda olan Güzelyurt Sağlık Merkezi’ni, bakanlığa geldiğimiz günden itibaren önemsemiş,  merkezin durumunu tespit etmiş ve bu durum karşısında derin bir üzüntü yaşamış bulunmaktayız. Güzelyurtlular bundan sadece 5 ay önce saat 13.00’den sonra iğne yaptıracak bir yer dahi bulamıyordu.

Bu durum karşısında mevcut düzeni sadece seyretmekle kalmayarak Güzelyurt Sağlık Merkezi’mizi Güzelyurt halkına ve sağlık sistemimize layık bir merkez haline getirmek için kolları sıvadık, gerekli girişimleri yaptık.

Bu süreç içerisinde Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile istişare ederek, oraya bir acil servis yapılması ve Ticaret Odası tarafından finanse edilen bir acil servis olmasını sağladık.

Daha sonraki aşamada Ciddi Mutfak ve Aarden Properties Ltd’nin bağışlarıyla ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin sağlık merkezlerinin iyileştirilmesine ayrılan maddi kaynakları ile biraz daha iyileştirme yaparak, bunun yanında ihale yasasına uygun şekilde teklifler alarak, merkezin boya ve elektrik altyapısını yeniledik.

Sadece alt yapı çalışmaları değil, bunun yanında sağlık hizmeti veren ekiplerimizi de güçlendirdik. Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde tam zamanlı bir diş hekimi daha görevlendirilerek 2 diş hekiminin görev yapmasını sağladık. Tam zamanlı bir çocuk doktoru, yarı zamanlı bir göz doktoru tam zamanlı bir cildiye uzmanı, tam zamanlı 2 pratisyen hekim, haftada bir kez dahiliye uzmanı da görevde bulunmaktadır. Haftada bir gün kadın doğum uzmanı, hizmet kalitesi ve sağlıkta tedavi çeşitliliği arttırılmıştır.

“1 Kasım tarihinden itibaren nöbetçi hekimleri ile 24 saat hizmet vermeye başlamıştır”

1 Haziran’dan başlayarak, 1 Kasım tarihi arasında gece 12'ye kadar hizmet verilmesi sağlanan merkez, 1 Kasım tarihinden itibaren ise nöbetçi hekimleri ile birlikte 24 saat hizmet vermeye başlamıştır.

1 Aralık itibariyle de haftada bir gün göğüs hastalıkları polikliniği hizmet vermeye başlayacak olan merkezimizde,  Kasım ayı ortalarından itibaren kan tetkik laboratuvarının hizmete girmesi için çalışmalar yapılmış,  yine bir röntgen ve ultrason cihazı için ihaleye çıkılmıştır.

“Hedef, güçlenmiş kadrosuyla Güzelyurt Sağlık Merkezi'nin yeni yapılan Güzelyurt Hastanesi'ne taşınmasıdır”

Hedef, güçlenmiş kadrosuyla Güzelyurt Sağlık Merkezi'nin yeni yapılan Güzelyurt Hastanesi'ne hastane bitiminde taşınmasıdır.

Yine Güzelyurt halkına ve ilçesine vermek istediğimiz bir başka güzel haber de evde yaşlı bakım hizmetinin çok yakında başlayacak olması ve Akçay Sağlık Ocağı’nın açılacak olmasıdır.

Güzelyurt Sağlık Merkezi'nin gerek altyapı çalışmalarında bizlere katkıda bulunan işletmelere, gerekse büyük bir emek ve özveri ile merkezin güçlenmesine katkı sağlayan tüm personele ve bağışlarıyla bize destek olan Güzelyurt halkına Sağlık Bakanlığı olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Sağlık el ele işbirliği ve sevgi ile ele alındığı zaman başarılacak kutsal bir hizmettir. Sağlık hepimiz içindir.  Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde başarılanlar bunun en güzel örneğidir.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor