Advert
Advert

KKTC Medyasının ve İnsanlığın YÜZ KARALARI!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

KKTC Medyasının ve İnsanlığın YÜZ KARALARI!

Salamis Bay Conti Otel’de çalışan x kişi, otelin mutfağından 2 kaşık kısır, 200 gr hellim ve 2 adet limon sirkat ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Otelin güvenlik görevlileri tarafından tespit edilerek polise teslim edilen zanlı, dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı" haberini yazan rezil, ruhsuz, vicdansız, insanlıktan nasibini almamış mahkeme muhabirleri...! 

Belki yiyeceği olmayan evinde karnını doyurabilmek için çantasına 2 kaşık kısır, 200 gr hellim ve 2 adet limon atan adamı, haber yaparken vicdanı sızlamayan alçak muhabirler...! 

2 kaşık kısır çaldığı için karşısına geçip gözünün içine bakarak, fotoğraf makinesinin deklanşörüne basarken eli titremeyen rezil mahkeme muhabirleri...!

Duruşma salonunda Polisin 2 kaşık kısır, hellim ve limon şehadetini dinlerken, yüreği sızlamayan, yüzü kızarmayan, fotoğraf makinesini sırtına vurup, başını öne eğip, gözleri dola dola o duruşma salonundan koşarak kaçması gereken robotlaşmış mahkeme muhabirleri...! 

Yiyecek çaldığı için karşısına geçip fotoğrafını çekip, hırsız yaftasıyla haberini yayınladığınız o kişi, sizi hiç unutmayacak...!

Sizin de vicdanınız ömrünüzün sonuna kadar her kısır gördüğünüzde sızlayacak.

Her hellim yediğinizde, hırsız diye yaftaladığınız o kişi aklınıza gelecek...!

Eğer biraz olsun vicdanınız kalmışsa tabi...!

Geçtiğimiz günlerde KKTC medyasında dönen kıskançlıkları ve fesatlıkları ifade ettiğim bir yazı yazmıştım. Gazetelerin birbiriyle uğraşmasının yanlışlığını anlatmıştım. O nedenle bugün bir dengesizlik yapıp da bir gazete veya bir gazetecinin adını vererek eleştirecek değilim ama yazılı basın genelini yerden yere vuracağım, yarası olan üzerine alsın.

KKTC medyasının utanç kaynağısınız...!

Yıllar evvel 'EKMEK' çalan kişiyi zanlı olarak fotoğraf çekip haber yapıp yayınlayan mahkeme muhabirleri ile o haberleri yayınlama rezaletini gösteren gazeteler, KKTC medyasının utancısınız!

Dün ise, Salamis Otel'den erzak çaldığı için mahkeme koridorlarında boy boy fotoğraflarını çeken mahkeme muhabirleri ile onların bu rezil haberlerini yayınlayan gazeteler, sizler insanlığını yitirmiş, vicdanını satmış, robotlaşmış şahsiyetlersiniz! 

Geçtiğimiz günlerde facebookta yaptığım bir paylaşımımda, tecavüze uğrayan kadınların tam yerleşim yerini ve yaşının haberlerde belirtilmesinin yanlış olduğu düşüncemi ifade etmiş, iş ola mahkeme koridorlarını bekleyen mahkeme muhabirlerinin otomatiğe bağladıklarını ve polisin mahkeme salonunda aktardığı her olayı robot misali düşünmeden, sorgulamadan yazdıklarını anlatmıştım. 

Dün okuduğumuz haberden adeta utandık, yerin dibine battık...!

Yıllar önce bir ekmek çalan kişiyi haber diye geçtiklerini anımsadım.

O zaman o yapılanın bir düşüncesizlik sonucu yaşandığını, ondan ders alındığını, bir daha tekrarlanmayacağını sanıyordum. 

Yıl 2018! Ülkede, rüşvetler, yolsuzluklar, hırsızlıklar, dolandırıcılıklar, peşkeşler havada uçuşurken, çalıştığı iş yerinden 2 kaşık kısır, 200 gr hellim ve 2 adet limon alan adamı hırsız olarak çekip haber yap! Sonra da gazeteciyim diye ortalıklarda gezin... ! 

Ama tabi ya hazır polis haberleri dururken, kim uğraşacak araştırma haber hazırlamakla? Üstelik de o iş her eline fotoğraf makinesi alanın da harcı değil. 

Mahkemelerde her gün mutlaka birden çok polisiye haber olur. Bizim mahkeme muhabirleri de durup haber konusu mu arayacaklar her gün... Sokağa çıkıp, araştırma haber mi hazırlayabilirler?

İyisi mi Allah'ın her günü her sabah mahkeme koridorlarına gidip polisin getireceği zanlıları beklesinler. Zira mahkeme koridorlarından, her gün en az 3 haber çıkar.

Mahkeme haberi hazır haberdir, yazması da kolay ve zahmetsizdir.

Polisin ağzından çıkan her bilgiyi yazarsın. Al sana günde 3 haber, mesai saatinin bitmesiyle de hadi eve...! 

İşte olay budur!

Çünkü ben de yıllarca mahkeme muhabirliği yaptım da biliyorum.

Ama ben öyle mahkeme koridorlarını bekleyerek zamanımı tüketmezdim. Mahkeme haberlerinin haricinde hazırladığım araştırma haberlerim benim esas haberlerimdi. O nedenle haber sayısı tamamlayabilmek için basit haberleri yazma gibi bir ezikliğe girme durumum da olmazdı.

Aksine çok önemli olmayan mahkeme haberlerini kendim elemek durumunda kalırdım, haberlerimin fazlalığı ve iş yüküm nedeniyle. 

Birçok gazete sadece mahkeme haberleriyle günlerini geçiren mahkeme muhabirlerine beni örnek gösterirlerdi.

"Bak Rana da, mahkemeleri takip ediyor ama özel haberler, araştırma haberler de yapıyor" diyerek, kendi mahkeme muhabirlerini azarlarlardı. 

O yıllardan bu güne hiçbir şey değişmemiş...

Aynı hazırcı mahkeme muhabirleri... Aynı robotlaşmış mahkeme muhabirleri....

Sizler hiçbir zaman gazeteciliğe atım atamayacaksınız. Her zaman mahkemelerin robot muhabirleri olarak kalacaksınız. Çünkü gazetecilik emek ister, yürek ister, vicdan ister... En önemlisi empati ister, insanlık ister!

Sırf gazetelerine teslim edecekleri haber sayılarını tamamlayabilmek için 2 kaşık kısır, 200 gr hellim ve 2 adet limon çalan kişinin karşısına geçip fotoğrafını çekmekten utanmayanlar...

Sirkat haberi diye bu haberi yazarken eli titremeyenler...

Bu haberi gazetelerine gönderirken yüzleri kızarmayanlar...

Eğer siz gazeteciyseniz, ben gazeteci olmak istemiyorum...!!! 

Gelelim rezil Salamis Otel'e...!

2 kaşık kısır, 200 gr hellim ve 2 adet limon aldığı için çalışanını polise ihbar eden Salamis Otel, seni şiddetle kınıyorum.

Rezil bir işletmesin...!

Kim bilir bu olayın altını kazısak neler çıkacak.

Ama emin olun ki, bu olayın peşini bırakmayacağım.

Çünkü bu olay bana hırsızlıktan çok işletmenin bir komplosu gibi geldi.

Sanki, Salamis Otel işten durdurmak istediği çalışanına bir çamur atmak istemiş gibi geliyor. Sanki kurgulanmış bir komplo kokusu geliyor burnuma... Göreceğiz!


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor