Advert
Advert

''Milletvekili dokunulmazlığımın kaldırılmasına ‘Evet’ diyeceğim''

UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

''Milletvekili dokunulmazlığımın kaldırılmasına ‘Evet’ diyeceğim''

Çaluda, tüm milletvekillerine de ‘Evet’ oyu kullanma çağrısı yaptı.

Çaluda'nın açıklaması şöyle:

“Milletvekili dokunulmazlığımın kaldırılmasına ‘Evet’ diyeceğim ve tüm milletvekillerine de ‘Evet’ oyu kullanmaları çağrısında bulunuyorum.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde Kıbrıs Türk Halkı adına vekillik yapmak kutsal ve onurlu bir görevdir. Gerek bürokrasi yaşantımda gerekse şu andaki görevimde Anayasa ve yasalarımıza bağlı kalmak , halkımızın hak ve menfaatlerini gözetmek benim için esas teşkil etmiştir ve etmektedir.

Kamuoyumuza da yansıdığı üzere 5 yıl önce sona eren Çalışma Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevim sırasında tamamen yasalara, savcılık görüşüne uygun olarak, sırf çalışana ve işverene kolaylık olsun diye imza attığım bir kısım evraktan dolayı 5 yıl sonra yapılan siyasi amaçlı şikayetler üzerine milletvekilliği dokunulmazlığımın kaldırılması istenmektedir.

Tekrar vurgulamakta fayda görüyorum; polis raporunda da belirtildiği üzere bu şikayet tamamen siyasi amaçlıdır, her hangi bir maddi veya siyasi çıkar sağlamamam söz konusu değildir. 5 yıl boyunca benim dokunulmazlığım yokken susanlar ben milletvekili seçildikten sonra siyasi amaçlı olarak harekete geçmişlerdir. Sorun değildir. Siyasi amaçlı da olsa ben bu sorunu aşacağım.

Daha önce de ifade ettiğim üzere alım açık başım diktir. Dolayısı ile hukukçum ve çevremle yaptığım istişareler sonucu Cumhuriyet Meclisi’nde dokunulmazlığımın kaldırılması için yapılacak oylamada ‘Evet’ oyu kullanmaya karar vermiş bulunuyorum. Tüm milletvekillerimize de ‘Evet’ oyu kullanmaları çağrısında bulunuyorum.

Umarım, bu süreç örnek olur ve savcılıkta siyasilerle ilgili olarak bekletilen tüm dosyalar işleme girer, dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekenler varsa olumlu oy kullanarak dokunulmazlıklarının kaldırılmasını sağlar ve herkes hukuk önünde hesabını verir. Ben öyle yapacağım. Hukuk önünde hesabımı verecek, savunmamı yapacak ve inanıyorum ki en kısa süre içinde suçsuzluğumun teslim edilmesi ile halkımızın karşına çıkacağım. Bu vesile ile bir kez daha çok değerli halkımıza en derin saygılarımı sunarım.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi