Advert
Advert

Bakana Rest Çekiliyor!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Bakana Rest Çekiliyor!

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (Hak-Sen), cezaevinde grev başlatmış. Yazıyı yayınlamaya hazırlandığımı sırada da Cezaevindeki grevin kaldırıldığı bilgisi geldi.

Bir süredir, 9 mahkumun açlık grevinde olduğunu duyurarak, Türkiye'ye iadeleri için çabalayan sendika, İçişleri Bakanı'nın bu konuda taviz vermeyeceğini anladı. Bu kez de bambaşka uyduruk bir gerekçeyle bugün grev başlattı.

İçişleri Bakanlığı'nın, mahkumların cezalarının 3'te birini çekmeden Türkiye'ye sevkedilmemeleri yönünde bir kararı var. 9 mahkum da açlık grevi yaparak Türkiye'ye sevkedilmek için bir süreden beridir diretiyor. 

Geçtiğimiz gün Hak-Sen Başkanı İzzet Türkmen ile görüştüm. "Bilindiği gibi Türkiye ile KKTC arasında mahkumların iadesi anlaşması var. Buna istinaden cezalarının 10'da birini yattıklarında TC'ye sevklerini gönüllü olarak isteyebilirler" dedi. 

Türkmen cezaevinde 9 mahkumun açlık grevinde olduğunu, Bakan'ın bu konuda gereğini yapmaması halinde grevin genişleyeceğini söyledi.  

Bugün ise görüyoruz ki, tamamen uyduruk bir gerekçe gündeme getirilmiş ve bambaşka bir konu bahane edilerek cezaevinde grev başlatılmış. 

"Tüm kamu görevlilerine tanınan yasal hakların, yıllardan beri Merkezi Cezaevi çalışanlarına verilmeyip gasp edilmesi" gerekçe gösterilmiş. Gerekçe olarak gündeme getirilen konu aslında yıllardan beridir var olan bir konu.

Bakan'a rest çekiliyor, 'ya bu mahkumları Türkiye'ye sevkedersin ya da çeşitli bahanelerle cezaevinde grevler yapar, kriz ortamları yaratırız.' 

Cezası kesinleşmiş, hüküm giymiş mahkumların, kendi talepleri var diye, Türkiye'ye sevkedilmeleri için bir sendikanın İçişleri Bakanlığı'na rest çekmesi kanımca çok yanlış. 

Mahkumların kendi sevk talepleri olabilir, ama bir hukuk ülkesinin yetkili kurullarınca verilen karardır assolan. Sen bir sendika olarak, halkı yanıltarak, farklı gerekçelerle farklı talepleri diretemezsin.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi