Advert
Advert

Cezavi'nde açlık grevi! Mahkumlar iadelerini istiyor

Cezavi'nde açlık grevi! Mahkumlar iadelerini istiyor

Merkezi Cezaevi'nde 9 mahkumun 9 günden beridir açlık grevinde olduğu öğrenildi. 3 ay içerisinde üçüncü açlık grevine girdikleri bildirilen bahse konu mahkumların, Türkiye'ye sevklerini talep ettikleri belirtiliyor. 

Bunun üzerine Evrenselgazete'den Rana Sarro'nun görüştüğü Eşit Hak ve Adalet Sendikası (Hak-Sen) Başkanı İzzet Türkmen, "bilindiği gibi Türkiye ile KKTC arasında mahkumların iadesi anlaşması var. Buna istinaden cezalarının 10'da birini yattıklarında TC'ye sevklerini gönüllü olarak isteyebilirler" dedi. 

Yeni hükümetin İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars'ın ise, mahkumların cezalarınınn 3'te birini çekmeden Türkiye'ye sevkedilmemeleri şeklinde kendi insiyatifiyle bir karar ürettiğini belirten İzzet Türkmen, mahkumların da buna isyan ettiklerini anlattı. 

Son 3 ayda yapılan üçüncü açlık grevi olduğunu, bu sürede açlık grevi nedeniyle 5 mahkumun Türkiye'ye sevkedildiğini, 8-9 mahkumun ise açlık grevinde olduğunu kaydeden Türkmen, İçişleri Bakanlığı'nın gereğini yapmaması halinde ise bu rakamın 40'ı bulacağını da savundu. 

İzzet Türkmen, mevcut uygulamanın değiştirilmesi ya da ilgili yasanın değiştirilmesi gerektiğini de işaret etti. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi