Advert
Advert

Adli Tıp Uzmanı: Kesinlikle Cinayet Değil!

Hücre penceresinin korkuluklarına şortun ipini bağlayarak boğazına geçirdiği belirtilen Ahmet Sarıkılıç'ın ölümü ile ilgili olarak Evrenselgazete'den Rana Sarro, hem olay yeri incelemesini yapan, hem de otopsiyi gerçekleştiren Dr. İdris Deniz'in bilgilerine başvurdu.

Adli Tıp Uzmanı: Kesinlikle Cinayet Değil!

Girne 'de 24 Eylül tarihinde meydana gelen Bektaş Gıda Ltd soygun meselesiyle ilgili zanlı olarak tutuklu bulunan 30 yaşındaki Ahmet Sarıkılıç'ın, 28 Eylül Cuma günü saat 18:20-18:25 saatleri arasında tutuklu bulunduğu Boğaz Karakolu'nda hücrede kendini asarak intihar ettiği açıklandı. 

Boğaz Polis Karakolu’ndaki hücresinde şortunun ipiyle kendini astığı iddia edilen Sarıkılıç’ın acılı eşi Emine Sarıkılıç ise, eşinin polisler tarafından sorgu sırasında yapılan işkence sonucu öldürüldüğünü iddia etti. 

Hücre penceresinin korkuluklarına şortun ipini bağlayarak boğazına geçirdiği belirtilen Ahmet Sarıkılıç'ın ölümü ile ilgili olarak Evrenselgazete'den Rana Sarro, Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz'in bilgilerine başvurdu.

Hem olay yerine giderek inceleme gerçekleştiren hem de Sarıkılıç'ın otopsisini yapan Dr. İdris Deniz, ölüm olayının kesinlikle intihar olduğunu belirtti ve "kişinin bulunduğu yer, şortunun bağının sağlamlığı, bağlayabileceği demir parmaklıklarla pozisyonu tamamen uyumludur" dedi. 

29 Eylül Pazar günü kişinin otopsisini gerçekleştiren İdris Deniz, "kesinlikle onu birisi asmadı ya da birisi öldürmedi" diyerek, olayın intihar olmadığına dair en ufak bir şüphesi olmadığını da vurguladı. "Oturur pozisyonda bile insan kendisini öldürebilir, önemli olan insanın kararlılığıdır" diyen Dr. Deniz, şunları kaydetti:

"Şuur bir - bir buçuk dakika sonra kapandığında zaten, başının ağırlığı solunum yollarının kapanmasına ve kişinin ölmesine yeterlidir. Ama burada öyle değil, burada kişinin kendisini asmak için kullandığı bağ ile bulunduğu pozisyon arasında yere temas bile yok. Kişinin ayakları yere tam basmıyor yani. Kişinin boyu 1.86. Bağı bağladığı nokta ile boyu arasında neredeyse bir 30 santim daha fark var. Pencerenin demir parmaklıklarına şort bağını bağladı. Şortun bağı da aynı ayakkabı bağı yapısında. Kesinlikle çok sağlam, yani rahat rahat taşır."

Olayın yaşandığı hücrenin yanında bir başka hücrede başka bir tutuklunun olduğu ve gürültü duyması üzerine polislere çağırdığı belirtiliyor. İdris Deniz, "ölürken insan kasılır, ayakları herhalde sağa sola çarpttı. Çarpma seslerini diğer tutuklu duydu ve polislere seslendi" dedi. 

İdris Deniz, kişinin otopsisinde herhangi bir darp izine de rastlanmadığını sadece sağ elin bir parmağında ve sol el baş parmağında küçük sıyrıklar olduğunu belirtirken, "kişi kendisini astığında ikinci dakikadan sonra kasılmalar başlar. Yani can çekişme... O anda etrafındaki cisimlere çarpar. O da duvara çarpma nedeniyle meydana gelmiştir" diye konuştu. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi