Advert
Advert

Gelin vazgeçin bu sevdadan...

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Gelin vazgeçin bu sevdadan...

Doğduk doğalı ilk kez sosyal medyada, sokakta bu kadar küfür ve bu kadar beddua duyuyoruz. 

4'lü koalisyon hükümetini kurarken, seçim sonucunda en yüksek oyu alan Ulusal Birlik Partisi'ni ekarte ederek, çok ama çok vaatlerle geldiniz.  

Birçoğu usulsüz olan 12 bin vatandaşlık verildiği, zamlar yapıldığı, peşkeşler çekildiği iddialarıyla, 4 parti aranızda anlaşarak hükümeti kurdunuz. 

Hükümete geldiniz ki, birkaç vatandaşlık dışında usulsüz olduğunu ispatlayarak iptal edebileceğiniz pek fazla bir vatandaşlık da bulamadınız. Peki bizim ülkede bir nüfus politikası olmamasına rağmen verilen binlerce vatandaşlığa isyanımız niyeydi öyleyse? 

Vatandaşlıkları iptal edemediniz çünkü tümünü de 1993 yılından kalma Yurttaşlık Yasası kapsıyordu değil mi? Peki iktidara her geldiğinizde niye bu yasayı değiştirmediniz? İktidara her gelen siyasi partinin oy amaçlı kullandığı bu vatandaşlıkların önüne geçilebilmesi için ne yaptınız? Hiç! 5 yılda herkesin vatandaşlık hakkı kazandığı bu Yurttaşlık Yasası halen yürürlükte.

Halkın Partisi 2020 yılına kadar vatandaşlık vermeyeceklerini açıklamıştı. Şuanda vatandaşlık işlemleri hiç kesintiye uğramadan halen devam ediliyor, hak edenlere vatandaşlıkları veriliyor. Bu sözünüzü de çiğnediniz. 

Peşkeşler çekiliyor diyerek basbas bağırdınız, hükümete geldiğinizden beri, usulsüzlükler ve peşkeşler mi, yoksa onun yerine zamlar, pahalılıklar, eylemler mi gündemimizde? 

KKTC tarihinde ilk kez facebookta pahalılıktan, zamlardan başka bir konu konuşulmaz oldu. İlk kez ardı ardına eylem ve grev kararları alındı. Önce kamu görevlilerinin ek mesai ücretleri, ardından hayvan üreticilerine arpa fiyatlarının süpvansiye edilmemesi konusu, akabinde ucuz satış yaptığı için halka askeri kantinlerin kapatılması konusu bardağı taşırdı. 

Toplumsal Varoluş mitingleri düzenlendi, tıpkı 2011 yılında olduğu gibi...

İlahiyat Koleji ile ilgili ortaya atmadığınız iddia kalmamış, iktidara geldiğinizde birçok kararlar alacağınız açıklamalarında bulundunuz. Eğitim Bakanlığı'na sahip olunca İlahiyat Koleji'nde önce bir başörtüsü krizi yaratıldı, atılan adımın yanlış olduğu farkedilince de ortada kriz olmadığı açıklamalarında bulunuldu, geri adım atıldı. 

Türkiye'nin eğitime katkıyı kestiği haberlerini de yalanladınız. Ama okullar açılınca gördük ki, eğitim felç!

Okul, kitap, öğretmen ve diğer tüm ihtiyaçlar eksik şekilde bir eğitim ve öğretim yılına razı geldiniz. Ülke genelinde öğrenci taşımacılığı yapan Kar-iş dövizin yükselmesi nedeniyle protokole rağmen daha yüksek rakamlar talep ediyor. Onunla da henüz bir anlaşmaya varamadınız. Her an taşımacılık durabilir ve öğrenciler okullara taşınmayabilir. 

"Döviz yükseldiğinde hükümet bunu herşeye yansıtacaksa hükümete ne gerek var. Oraya bir muhasebeci koyalım dövize bakarak herşeye zam yapsın" dediniz, ülke tarihinde hiç olmadığı kadar zamlar yaşanıyor. 

Döviz yükseldiğinde Maliye'nin gelirinde de o oranda artış olmasına rağmen... Bu artış kamu görevlilerinin maaşlarına yansıtılan hayat pahalılığı oranına kullanılsa da, kamu görevlisi olmayanlar ne yapacak? 

Özel sektör çalışanları ya da işsizlerin hayat pahalılığı ne olacak?

Anlaşılan odur ki, inkar etseniz de, Türkiye de parayı kesti belli ki. Hem parayı hem de desteği kesti ve çakıldık! 

Siz 4 parti bataklığın içerisinde çırpınmaya devam ettikçe, ülkeyi karış karış gezerek oylarına oy katan bir parti bu fırsatı çok iyi değerlendiriyor. Siz anladınız neden bahsettiğimi......!

Bizim sizlere muhalefet olarak da ihtiyacımız var. Tamamen silinmeden halkın nazarında, gelin vazgeçin bu sevdadan. 

Bu gidişat ne size ne de bize yaramıyor. Er ya da geç hükümet olarak bizleri yönetecek olanların atacakları olası yanlış adımlarda, bizlerin sizlere ihtiyacı olacak.

Yarınlarımızı düşünerek, siz gelin vazgeçin bu sevdadan, daha da yerin dibine batmadan. Çünkü bizim sizin muhalefetinize ihtiyacımız var.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi