Advert
Advert

Askeri kantinler kapatılmıyor, ama tartışmalar halen bitemiyor!

Rana Sarro Yazdı (Yorum)

Askeri kantinler kapatılmıyor, ama tartışmalar halen bitemiyor!

Hep söylerim, her konuda niyet önemli. Gazeteci olarak amacın halkın yararına birşeylere vesile olmak mı, yoksa birilerini birilerine düşürmek mi?

Askeri kantiler konusunu kapatalım dedik, ama görüyoruz ki bazıları halen kapatmıyorlar.

Biz, piyasadan daha ucuza satış yapan o yerlerin fakir halkın girişine kapatılmaması için çırpındık, ama görüyoruz ki başkaları asker ile siyasi erki karşı karşıya getirme, boy ölçtürme ve bunun gibi hırslar peşinde. 

Bekliyorlar ki, 7 aylık bir hükümet hem ülkedeki yılların yanlışlıkları, usulsüzlükleri, peşkeşleri, yasadışılıklarını düzeltecek, hem de her erke kafa tutacak.

Bilmiyorlar ki, bu gemiyi yüzdürmenin de bir takım kuralları vardır. Herşeyin bir yeri ve bir de zamanı vardır. 

Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım... Ta muhalefetten beri, "eşit hak, adalet, hukuğu" her fırsatta vurgulayan, başlıca prensibi olduğu bilinen bir hukukçunun (Başbakan Erhürman'ın), bu mevcut haksız rekabet, askerin ticaret yapması, askeri kantinlerin kime açık olabileceği ile ilgili yasal düzenlemeleri görmezden gelmesi zaten beklenemezdi, kendi özüyle çelişirdi. 

Daha önce de söyledim; Başbakanın ard niyetli olarak halka zarar verecek tek davranışı olacağına ben inanmıyorum.

Madem inanmıyordum, askeri makamların, askeri kantinleri kapatma kararı aldığını, bunda da Başbakan'ın görüşmelerinin etkisi olduğu yönünde bir haberi niye mi yaptım? Tepki olması ve bundan vazgeçmeleri için yaptım. Kamu yararı görmesem elbette ki yazmazdım.

Çünkü ülkede böylesine bir kriz varken ve bu krizin daha da tırmanacağı tahmin edilirken, bunun zamanı değildi. Çünkü serbest piyasa ekonomisinin olduğu ülkede, fiyatlara hükümet karışamıyorsa, fakir halkı kaderine terketmek de insafsızlık olurdu. 

İlk etapta "Bakan Nami, Başbakanı yalanladı" şeklinde attığım o başlık da ard niyetle yazılmış değildi aslında. Nasıl ki ses getirmeyen hiçbir eylem amacına ulaşmaz, biliyorduk ki, ses getirmeyecek hiçbir haber de amacına ulaşamazdı.

Zira öyle de oldu. Haberimiz amacına ulaştı. Askeri kantinlerin kapatılmasından vazgeçildi.

Ama öyle ama böyle... Sonuçta halkın zaferi oldu ve askeri kantinlerin kapatılması kararı durduruldu.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Basın Danışmanı'na sordum, fakat hiçbir açıklama yapmama, bilgi vermeme kararları olduğunu aktardılar. Ben de sizlerle daha farklı yerlerden aldığım bu duyumu paylaşmak istiyorum. 

İşte halkın tepkisinin etkisi... İşte medyanın gücü... İşte halkın zaferi...!

Hep söylerim, her konuda niyet önemli. Gazeteci olarak amacın halkın yararına birşeylere vesile olmak mı, yoksa birilerini birilerine düşürmek mi... Çok şükür vicdanımız rahat ve huzurlu.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor