Advert
Advert

Sağlık Bakanlığı hasta refakatçisi konusunda çalışma başlattı

Sağlık Bakanlığı hasta refakatçisi konusunda çalışma başlattı

Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hasta Hakları Derneği’nin katkıları ile Yerli İstihdamı Destekleme Projesi kapsamında verilecek olan ‘Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Hastanelerinde İstihdam Güvenceli Hasta Refakatçisi Eğitim Programı” çalışmaları başlattı. 

Proje kapsamında hizmet verecek olan kişilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarının karşılanması planlanıyor. 

Uzun yıllardan beridir ülkemizde büyük sorun haline gelmiş olan ve hastanelerde ihtiyaç duyulan hasta refakatçisi konusunda adım atmak adına eğitimli, kontrollü, bakanlık bünyesinde yetiştirilecek ve denetlenecek hasta refakatçiliği programı planlandığı açıklandı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bu program gelişmelere bağlı olarak esnek ve sürekli güncellenmeye uygun bir yapıda tasarlanmıştır. Eşzamanlı tüm bölgelerimizde kendi alanlarında konularında uzman eğitmenlerimiz tarafından uygulanacaktır.

Bireyler KKTC Sağlık Bakanlığı eğitim programı sonucunda sertifikalarını alarak devlet güvencesinde istihdam edileceklerdir. Bununla birlikte hastanelerimizde personel, aile ve hasta açısından yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkması hedeflenmektedir.

Bu proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yerli istihdamı teşvik ve KKTC vatandaşlarının iş gücünün arttırılması nedeniyle desteklenmektedir.

Eğitimine 1 Kasım 2018 tarihinde başlanması planlanan programa katılabilmek için bugünden itibaren 20 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru kabul edilecektir. Başvurular KKTC Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğüne yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığı sitesi ve Yatakları Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü’nden başvuru dilekçeleri temin edilebilir ve tüm detaylı bilgilere ulaşılabilir.

Kursa Başvurabilme Kriterleri

- En az ilkokul mezunu olmak, 

- Bedensel, ruhsal ve fiziksel yönden sağlıklı olduğunu gösteren 

  Devlet hastanelerinden alınmış sağlık raporu olmak

- 20-55 yaş aralığında olmak,

- Polisten karakter belgesi,

- KKTC vatandaşı olmak,

- Kursa başvuru dilekçesi (KKTC Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü arşivi)"


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor