Advert
Advert

Kendisini akıllı sanan uyurgezerler...!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Kendisini akıllı sanan uyurgezerler...!

Ülkede, önemli oranda bir cehalet ve uyurgezerlik sezinliyorum. Geçtiğimiz gün, Başbakan Tufan Erhürman sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu ve "eylemcileri kendisinin tutuklattığı" yönündeki haberin yalan olduğunu açıkladı.

Bunun üzerine tabi, aklı başında gazeteciler bu haberi hangi gazetecinin yaptığını biliyor, bilmeyen de araştırıyor ve durumun aslını anlıyor. 

Bazı aydın geçinen, bilgili geçinen veya kendisini akıllı sananlar ise, sırf Başbakan paylaşımında, "bir internet gazetesinde çıkan benim talimatımla on iki kişinin tutuklandığı haberi tamamen gerçek dışıdır" şeklindeki ifadesi nedeniyle, haberin bir internet gazetesinde çıktığını düşünüyor ve aslını bilmeden verip veriştiriyor.

Haberin hangi basında yayınlandığını bile bilmeden fikir sahibi oluyor ve facebook paylaşımlarında bulunuyor. Doktoru mu istersiniz, öğretmeni mi, gazetecisi mi... İlgili haberin nerede yayınlandığından bihaber... Ne kadar komik duruma düştüklerinin farkında bile olmadan...

Halbuki o yalanlanan haberi yayınlayan Haberal Kıbrıslı gazetesiydi. Yani yalanlanan haberi yayınlayan bir internet gazetesi değil bir yazılı basının web sitesiydi. Kartal Harman da yalanlanan haberin kendilerine ait olduğunu facebook paylaşımlarında da açıkça kabul etti.

Fakat, etrafında olup bitenlerden bihaber olanlar, internet gazetelerinin devamlı surette yalan- yanlış haber yaptıkları yönünde sosyal medyada bazı paylaşımlarda bulundular. 

Birkaç ay öncesinde de yine yazdığım gibi, ülkede bir yığın internet gazetesi var fakat çok azının haber yazabildiğinin uyurgezer oldukları için farkında bile değiller.

Ülkede çok sayıdaki haber sitelerinin tüm yayınlarını copy past götürdüklerini, ajans haberleri ve gazetelerin haberlerini kopyalayarak yayınlar yaptıklarının dahi farkında değildirler. 

Bir internet gazetesi yalan yanlış haber yayınlamışsa, kuvvetle muhtemel bir yazılı basının kopyaladığı haberi olduğunun bile algılayabilecek düzeyde değildirler. 

Ülkede internet gazeteleri (haber siteleri) arasında üç beşinin haberlerini kendilerinin hazırlayabildiği, geriye kalanların ise yayınlarındaki hataların ise yazılı basında aranması gerektiğini bile idrak edemiyorlar.

Herhangi bir olayı haberleştiremeyen bir haber sitesi editörü, nasıl o haberi doğru ya da yanlış yazmış olsun? Elbette ki, o ilgili haberi, bir yazılı basının web sitesinden almıştır.

Siz kendisini çok akıllı sananlar da, yazılı basının web siteleri ile internet gazetelerinin (haber sitelerinin) farkını farkına varamadığınız için, tüm yanlış haberleri internet gazetelerinin yayınladığı yanılgısına kapılıyorsunuz. 

Halbuki yazılı basın gazeteleri artık satmadığı için, onlar da artık web sitelerinden anlık yayınlar yapmaya başladılar. Fakat o web sitesi de aynı gazeteye aittir. Dolayısıyla hatası da yanlışı da ilgili gazetenin hatası ve yanlışı demektir. 

Bundan sonra bahse konu haberi hangi gazetenin yayınladığını araştırma zahmetinde bile bulunmayan, dünyasından bihaber olduğu halde çok akıllı geçinenlere tavsiyemdir; birileri internet gazetesi yazsa da, siz siz olun, yine de komik duruma düşmemek için, araştırın. Ve yazılı basının da web siteleri olduğunu ve onların da kastedilebileceğini unutmayın!

Ve yine siz siz olun, ülkede haberi kendisi hazırlayabilen üç beş internet gazetesinin mevcut olduğunu, onların da başında bu işin okulunu okumuş gerçek gazeteciler olduğunu, gerisinin de haberi kendisi yazamadıkları için tüm yayınlarının yazılı basından ve ajanslardan kopyalama olduğunu unutmayın.

Unutmayın ki, komik duruma düşmeyesiniz, unutmayın ki, kimsenin günahına girmeyesiniz, unutmayın ki, tüm sektörü zan altında bırakmayasınız. Unutmayın ki, tüm internet gazetelerini toplumun gözünden itibarsızlaştırma operasyonlarına siz de bilerek ya da bilmeden alet olmayasınız!

Aksi halde ben de facebookta paylaşımcıklar yaparım, tüm yazılı basının kirli çamaşırlarını dökerim, tüm yazılı basında çalışan gazetecileri itibasızlaştıracağımı düşünmeden.

Aksi halde ben de facebookta yazıcıklar yazarak, doktorları kötülerim, tüm doktorları zan altında bırakacağımı hiç düşünmeden.

Aksi halde ben de facebook yorumcuklarında, öğretmenlere iftiralar atarım, tüm öğretmenleri toplumun gözünde itibarsızlaştıracağımı hiç göz önünde bulundurmadan.

​Halkın nazarında itibarının sarsılacağını hiç ama hiç hesaba katmadan yorumlar yapmak, paylaşımlarda bulunmak kolaydır. Tabi biz o kadar sorumsuz bir kişiliğe sahip değiliz.

Bu nedenle, özellikle de bilgi sahibi olmadan koskoca bir camiayı zan altında bırakacak yorumları, etik gereği, vicdan gereği, daha da ötesi insanlık gereği yapmamaya gayret edin. 

Bu yüzden de, her meslekten, her seviyeden insan, önce bilgi sahibi olmayı, ondan sonra fikir sahibi olmayı öğrensin.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor