Advert
Advert

Hükümet ile hayvan üreticileri arasında mutabakat sağlandı

Hükümet ile hayvan üreticileri arasında mutabakat sağlandı

Başbakanlık'ta saatlerdir devam eden hükümet temsilcileri ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin toplantı tamamlandı. Hükümet ile hayvancılar uzlaştılar. Eylem sona erdi.

Evrenselgazete Özel

Başbakanlık'taki toplantı sona erdi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Lefkoşa’da geçen hafta başlayan araçlı eylemine konu olan taleplerin giderilmesi için hükümetin çalışmaları sürerken, Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları başkanlığındaki bir heyet, bugün saat 16.45 sıralarında Başbakanlık’a çağırılmış ve heyet Başbakanlık’a gitmişti. 

Başbakanlık'ta saatlerdir devam eden hükümet temsilcileri ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin toplantısı sona erdi.. Maliye Bakanı ile Tarım Bakanı basına açıklama yaptı. Hükümet ile hayvancı anlaşmaya vardılar. Eylem sona erdirildi. 

Toplantıda süt fiyatına artış yapılması kararı alındı. Süt fiyatı 1.80 tl olarak yeniden belirlendi. Buna bağlı olarak imalat sanayide 1.99 TL'den satışı yapılan sütün yeni fiyata göre 1.87 TL'den satışı gerçekleştirilecek. Burada temel amaç, iç piyasaya yönelik olarak da süt fiyatındaki düşüşün sağlanabilmesi olduğu açıklandı.

Anlaşmaya varılarak alınan kararlar şöyle: Küçükbaş hayvan desteği artırılacak, süt imalathanelere 1.87’ye satılacak. 2.60 TL olan süt fiyatı 1.80 olarak yeniden belirlendi. 1.90’dan imalat sanayiine satılan sütün 1.87 TL’den satışı gerçekleştirilecek.

Üreticilerin artan giderlerinin karşılanması için 4 ay süreyle litre başına 1 TL destek primi ödenecek. Karma hayvan yemi ithalatına izin verilecek. Etin daha ucuza tüketiciye ulaşması için gerekli çalışmanın yapılması konusunda da anlaşmaya varıldı. 

Mutabık kalınan konular ile ilgili hayvancılar ile hükümet arasında yarın bit protokol imzalanacağı da belirtildi. 

 Maliye Bakanı Serdar Denktaş , hayvan üreticileri ile Başbakanlıkta yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı.
Serdar Denktaş, “Bu krizden ortaya çıkanı bir fayda olarak da düşünebiliriz.Hayvan ürerticisi ile kasap arasındaki ilişkinin, tüketici arasındaki ilişkinin bundan böyle devlet tarafından daha farklı düzenleneceği bir ortama giriyoruz.dedi.
Denktaş, bunun hem daha sağlıklı, hem de eve daha ucuz etin tüketiciye ulaşması için Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de içinde olacağı bir ortamda hayata geçireceklerini vurguladı.
Uzlaşılan noktaların protokolle imza altına alınacağına işaret eden Serdar Denktaş, “Önümüzdeki dört ayda müzakere ederek, gelecek yılın nasıl şekilleneceğini birlikte tartışacağız. Protokol yarın imzalanacak”.”dedi.

Varılan mutabakat gereği alınan kararlar şöyle: 

1- Çiğ soğuk inek sütü fiyatı 1.80₺ olarak son Bakanlar Kurulu kararındaki esaslar geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Buna ek olarak litre başına 1₺ maliyet destek primi ödenerek, Hayvan üreticilerimize 1.80+1= 2.80₺/litre ödeme yapılmak suretiyle gerçek maliyetleri üzerinden ödenmeleri sağlanmıştır.
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

2- Süt ve süt ürünlerinin pazarlanabilmesi ve süt fiyatına getirilen iyileştirmenin tüketiciye zam olarak yansıtılmaması açısından, çiğ soğuk inek sütünün imalat sanayiine satış fiyatı 1.99₺ yerine 1.87₺ olarak yeniden düzenlenmiştir. 
(1/9/2018 - 31/12/2018 döneminde geçerli olmak üzere.)

3- Küçükbaş hayvan başına 80 kg hibe desteği sağlanmış olup ilk 30 kg kısmın dağıtımına başlanmıştır.

4- Karma hayvan yemi ithalatı Hayvancılık Dairesi denetimine tabi olarak serbest bırakılacak.

5- Hayvan besleme giderlerinin aşağıya çekilebilmesi için Hayvancılık Dairesi tarafından farklı rasyonlar hazırlanarak kullanımı sağlanacak.

6- Toprak Ürünleri Kurumu’nun tüketiciye sunulacak etin, hayvancılarımızdan aracısız ve piyasa koşullarından daha ucuz temin etmelerine olanak sağlayacak uygulamaya geçilecek, hijyenik koşullarda kesiminin yapılması ve fiyat denetimi altında satışa arz edilmesi sağlanacak.

7- 1 Eylül, 2018 itibarıyla yürürlüğe giren arpa fiyatları geçerlidir.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor