Advert
Advert

Hayvancı ile hükümet neden anlaşamıyor?

Evrenselgazete/ Özel

Hayvancı ile hükümet neden anlaşamıyor?

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin Başkent Lefkoşa'daki eylemi bugün de devam ediyor. 

Çiftçiler Birliği’nin de destek verdiği eylemciler, Ercan Yonca Kavşağı yakınlarında toplanmaya başladı. Bu arada polis, şehir içi trafik akışının engellenmemesi için tarım iş araçlarının Lefkoşa’ya gelişine izin vermedi. 

Polis, Hayvan Üreticilerinin Lefkoşa'ya gelişini engellemek için Ercan Kavşağında barikat kurdu. Hayvan üreticileri Polis barikatıyla karşı karşıya kaldı. Polis araçların evraklarını görmek istedi. Barikatı aşmak isteyen üreticiler, tarla ve arazilerden  araçlarını sürerek Lefkoşa'ya ulaşmaya çalıştılar. Şuanda Tarım Bakanlığı önünde eylem devam ediyor. 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin 3 gün boyunca süren ve bugün de devam edecek olan eylemleriyle ilgili Evrenselgazete, hayvan üreticilerinin taleplerini ve hükümetin bu taleplerine karşılık verememesinin nedenlerini sorguladı. 

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temel gıdası olan arpaya, hükümet tarafından yüzde 140'a yakın zam yapılırken, hayvan yemine ise yüzde 150'ye yakın zam yapıldığı belirtiliyor. Hayvan üreticileri ise, arpaya şuanki fiyatından maksimum yüzde 50 zam yapılmasını talep ediyor. 

Kilo fiyatı 1.79 olan arpa fiyatına aslında devlet tarafından zam yapılmadığı, yurtdışından ithal edilen fiyat üzerinden üreticiye satılmaya başlandığı belirtiliyor. 

DEVLET ARPAYI İTHAL ETTİĞİ FİYATTAN ÜRETİCİLERE SATMAYA BAŞLADI

Evrenselgazete'nin Tarım Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgilere göre, arpanın yurtdışından getirildiği ve dünya piyasasından arpanın 1.79'a satın alınarak, ülkeye getirilebildiği belirtiliyor. Yurtdışından arpa getirilmesi girişiminde bulunulduğunda kilo fiyatı 1.79 olan arpanın, bugünkü fiyatının ise 1.82'ye yükseldiği, buna rağmen Tarım Bakanlığı'nın yine de 1.79'a getirtip, hayvancıya da aynı fiyattan vereceği belirtiliyor. 

Tarım Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, hükümetin arpa ithal edemesi durumunda ise diğer ham maddeler olan soya, kepek gibi, arpanın da, özel sektör üzerinden getirilmesi halinde, özel sektörün daha da pahalıya üreticilere satacağına dikkat çekiliyor. 

KÜÇÜKBAŞA 3 AYLIK HİBE ARPA, BÜYÜKBAŞA SÜTÜNE ARTIŞ....

Bu nedenle devletin karar vererek küçükbaş hayvan üreticilerine hayvan başına 80 kilo hibe arpa vereceği açıklandı. Arpanın zaten daha çok küçükbaş hayvanlara yedirildiği ve bu dönemde küçükbaş hayvancıların süt alamaması nedeniyle daha zor durumda olduklarına işaret edilirken; büyükbaş hayvan üreticilerine ise desteğin süt fiyatlarına yüzde 30 zam getirilerek devlet tarafından bunun dengelenerek sağlandığı kaydediliyor.

DEVLET HAYVANCILARDAN SATIN ALDIĞI SÜTÜN FİYATINA DA ARTIŞ YAPTI

Ülkede süt satın alan tek kurum olan Süt Kurumu'nun hayvancılardan satın aldığı sütün fiyatına da artış yapılarak, devletin büyükbaş hayvancının sütünü yeni fiyat olarak 2.67'den alacağı da belirtiliyor. Yani bu kriz döneminde devletin yapılabilecek tüm açılımları yaptığı ve hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılara olanakların maksimum düzeyde sağlandığı vurgulanıyor. 

YAPILAN ZAM DEĞİL, SÜPVANSİYE ETMEKTEN VAZGEÇİLDİ

Hayvancılara şuanda arpa fiyatının aşırı pahalı gelmesinin nedeni ise şu şekilde açıklanıyor. Devletin daha önce arpayı süpvansiye ettiği, son arpa ithalinin kilosunun 1.77'ye getirildiği, ancak hayvancıya 77 kuruşa satıldığı, yani devletin 1 lira süpvansiye ettiği; ancak Maliye'nin kaynakları tükendiği ve TÜK'ün de artık arpa getiremeyecek noktaya gelmesi nedeniyle arpanın artık süpvansiye edilemediği belirtiliyor. 

TÜK ARTIK ARPA GETİREMEYECEK DURUMA GELDİ

Credit West Bankası'ndan 45 milyonluk kredi alan TÜK'ün, bu kredi limitini doldurduğu belirtiliyor. TÜK'ün de böylelikle artık arpa ithal edemeyecek duruma geldiği kaydediliyor. TÜK arpa ithali yapamayacağı için devletin yıllardan sonra ilk kez fiyatı artırdığı yani ithal edilen arpanın, hayvancılara süpvansiye edilerek değil, bundan böyle gerçek fiyatına satılmaya başladığı bilgisi veriliyor. 

Yıllardan beridir devletin arpaya herhangi bir artış yapmaması ve pahalı fiyattan arpayı ithal edip, hayvancıya süpvansiye ederek satması nedeniyle ve doların son iki ayda yüzde 80 artmasıyla TÜK'ün artık arpa ithal edemeyecek noktaya geldiği vurgulanıyor. 

Diğer ham maddeler gibi arpanın da TÜK tarafından getirilememesi halinde ise devlet yerine özel sektörün getireceği ve kârını da ekleyerek, üreticiye çok daha pahalıdan satılacağı anlatılıyor. Özel sektörün arpa getirip hayvancılara satması halinde, bugünkü döviz kuru üzerinden kilosunun 1.90 olacağı, vadeli fiyatının ise 2.15 - 2.20 civarlarında olacağı da öğrenildi.

3 AY BOYUNCA ARPAYI DEVLET ÜCRETSİZ VERİYOR 

Dolayısıyla Maliye'nin kaynakları zorlanarak, küçükbaşçıya hayvanbaşına 80 kilo arpa hibe edildiği, yani günde bir kilo arpa yiyen her bir hayvanın 80 günlük arpasının devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. 

Ülkede toplam 245 bin küçükbaş hayvan olduğu belirtilirken, arpanın da daha çok küçükbaş hayvanlara yedirildiği işaret ediliyor. Büyükbaş hayvan sahiplerinin ise, hayvanların sütünü her gün sattıkları, mandraların ise sadece süt üzerinden dönmediği, tosunun ve ineğin etinin de satıldığı ancak hayvancıların süte dikkat çekerken, et yönünden gelirlerin ise hiç hesaba katılmadığı da ifade ediliyor. 

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ GİBİ HAYVANCI DA DÖVİZ ARTIŞINDAN ETKİLENDİ

Doların artışı dolayısıyla, maliyetlerin, elektriğin ve diğer girdi artışından toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi, hayvancıların da etkilendiği ve bu sektörden artık önemli bir gelir sağlayamadıklarının bir gerçek olduğu, ancak şuanda olağanüstü bir durum olduğunun hayvancılara devlet tarafından izah edilmeye çalışıldığı da anlatılıyor. 

Bazı hayvancıların devletin bu önerilerine olumlu baktığı, devlet tarafından 80 kilo hibe arpa verilecek olmasının küçükbaş hayvan sahiplerinin memnuniyetine neden olduğu ancak Üreticiler Birliği ve yönetimi olarak buna razı gelinmediği belirtiliyor. 

SİGARAYA ZAM YAPILARAK, ARPA FİYATI GERİ ÇEKİLEBİLİR!

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ise, Maliye Bakanı'nın üretim sektörüne kaynak sıkıntısını öne sürdüğünü belirtti ve sigaraya 1 TL zam yapılması halinde, üretim sektörüne uygulanan bu arpa fiyatı artışının geri çekilebileceğini savundu. 

Ülkede günde 37 bin 500 paket sigara içildiğini, bunun da maliyetinin aylık olarak bir buçuk - iki trilyon olduğunu belirten Naimoğluları, dolayısıyla sigaraya yapılacak 1 TL'lik zamla Aralık ayına kadar arpa fiyatlarının geri çekilebileceğini söyledi. 

Naimoğluları, piyasada her türlü ürüne zam yapıldığını, buna karşın sigaraya herhangi bir zam yapılmadığını işaret eden Naimoğluları, hükümetin bazı çözümler bulabileceğini kaydetti. 


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor