Advert
Advert

Tıp-İş: ''Eylemcilere sıkılan biber gazı ölümcül bir silahtır''

Tıp-İş: ''Eylemcilere sıkılan biber gazı ölümcül bir silahtır''

TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, biber gazının sağlığa zararlı olduğuna ve ölümcül bir silah olduğuna vurgu yaptı.

Dün eylemcilere çevik kuvvetin biber gazı sıkması olayı üzerine TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış imzalı yazılı bir açıklamada yapıldı.

"Çözümlerin kimyasal silahlarla değil ortak akılla" bulunması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, idare ile tüm kesimlere sağduyu çağrısı yapıldı. 

Dr. Ahmet Varış, biber gazının sağlığa zararlı olduğu vurgularken, bunun ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve beyin kanamasına neden olduğunu anlattı.

Biber gazına maruz kalmanın; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklediğine de dikkati çeken Dr. Ahmet Varış, şunları kaydettİ: 
"BİBER GAZI SAĞLIĞA ZARARLIDIR"

Ülkemizde giderek artan ekonomik kriz nedeniyle başta emekçiler ve üreticiler olmak üzere toplumun farklı kesimleri olumsuz etkilenmiştir. Hal böyleyken emekçiler çeşitli eylemlerle hak arayışlarını dile getirmektedir. 
Dünyada ve yakın coğrafyamızdaki toplumsal olaylarda biber gazı kullanımı neredeyse gündelik bir uygulama olmaya başlamıştır. Ülkemizin dokusuna uygun olmayan bu kaygı verici yaklaşım ne yazık ki sokaklardan meydanlara uzanan bir yelpazede halka karşı kullanılan bir silaha dönüştürülmeye çalışılmaktadır. 
Basit, zararsız, geçici etkilere sahip gibi nitelemelerle kamuoyuna sunulan ve kullanımı savunulan bu gazların insan sağlığına olan geçici ve kalıcı etkileri gerçekten de böyle midir?
Avrupa İşkencenin ve Kötü Muamelenin Önlenmesi Komitesi ve benzeri raporlarda biber gazının sakıncaları ayrıntılı olarak belirtilmektedir.
Kimyasal silah olduğu kabul edilen göz yaşartıcı gazların sağlığa etkileri; gazın kapsamı, etken maddenin, uygulanma biçiminin, uygulandığı ortam koşullarının ve kişilerin sağlık koşullarının farklılıklarına göre değişmektedir. Zararlı etkilerinin geçici olduğu ve sonuçlarının uzun sürmediği iddia edilmesine karşın; dünyada ölümle sonuçlanan olgu bildirimleri de bulunmaktadır.
Biber gazı sağlığa zararlıdır. Ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, beyin kanamasına neden olur. Biber gazına maruz kalmak; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir. Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda; gazı içinde barındıran düzenek yaralanmasına bağlı olarak ölüme neden olabilir. Sonuç olarak biber gazı ölümcül bir silahtır. 
Çözümlerin kimyasal silahlarla değil ortak akılla bulunması için idareyi ve tüm kesimleri sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.
En temel görevlerinden biri toplum sağlığını korumak olan Sağlık Bakanlığı’na bu görevini hatırlatırız.
Kıbrıs Türk Kamu Hekimleri olarak halk sağılığını tehdit eden bu tip kimyasal silahların kullanımının yasaklanması için idarenin atacağı adımların takipçisi olacağımızı kamuyoyuna duyururuz."


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor