Advert
Advert

Şiddet tehdidiyle hak arayışı!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Şiddet tehdidiyle hak arayışı!

Öyle günlerden geçiyoruz ki, geçmişte haftada bir yazı yazarken, ülkede yaşanan tuhaflıklar, yanlışlıklar, adaletsizlikler karşısında bugün artık her an yazı yazma ihtiyacı duyuyoruz. Her konuda bir sakatlık gidiyor. 

Bugün Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin eylemlerinin üçüncü günü. Dün Başbakanlık'ta gerçekleştirilen toplantıda, hükümet eylem yapan bu birliğe, kamu maliyesine yaklaşık 45 milyon ilave yük getirecek öneri sundu. Hayvan Üreticileri Birliği bunu da kabul etmedi. 

Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ortaya konulan tüm çabaya ve uzlaşıya açık tutuma karşın, olumlu bir noktaya ulaşılamamasının vahametine dikkat çekildi. 

Açıklamada, "Olağan dışı koşullardan geçmekte olan ülkemizde, bu durumu ortadan kaldırmak toplumsal dayanışmayı ve uzlaşıya açık biçimde konuları ele almayı gerektirir" denildi. 

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları ise, ısrarla krizde olduklarını vurguluyor. 

Bu kadar bencillik olur mu? Döviz yalnız sizi mi vurdu? Girdi maliyetleriniz yalnız sizin mi yükseldi? Hayat pahalılığı yalnızca size mi arttı? 

Siz krizdesiniz de ülkede diğer kesimler krizde değil mi? 

Her kesimin elini taşın altına koyması gerektiği bir kriz döneminde, kamu maliyesine 45 milyon ek yük getirecek öneriyi sizler beğenmezken, diğer kesimler ne yapsın? 

Tabi, diğer kesimlerin, diğer sektörlerin şiddet tehdidinde bulunacakları büyük iş araçları yok değil mi? 

Düşünebiliyor musunuz, arpa fiyatının ucuzlaması talebiyle eylem yapıyorlar ve taleplerini traktörlerle bakanlık binasına girme tehdidiyle dayatıyorlar. Kırıp dökerek dayatıyorlar. Şiddet tehdidiyle dayatıyorlar. 

Geçmiş yıllarda yöntemleri farklıydı aslında. Büyük iş araçlarıyla, traktörlerle, kamyonlarla, biçerdöverlerle yolları kapatıp trafiği tıkarlardı. Ama geçmiş yıllarda halkın çok ciddi tepkisiyle karşılaştıklarını tecrübe ettikleri için, bu kez taktik değiştirdiler.

Çünkü halkı karşılarına alırlarsa başarılı olamayacaklarını biliyorlar. Halkın da desteğini alarak, arpa ve diğer taleplerini dayatmak istiyorlar. 

Eylem şekilleri bakanlık binaları önünde düdük çalma, korna çalma, slogan atma, yürüyüş yapma şeklinde de değil yani, basbayağı şiddet tehdidi şeklindedir. 

'Ya istediğimizi verirsiniz, ya da büyük araçlarla, traktörlerle Bakanlık binasının içerisine gireriz, yıkıp dökeriz, ezer geçeriz, yağma talan ederiz.'

Şiddet tehdidi bir suçtur ve bu suç polisin gözü önünde işleniyor. Sanırım geçmişteki eylemlerde olduğu gibi şiddet veya şiddet tehdidine başvuranlarla ile ilgili artık tutuklamalar başlamalı!

Zira Ombudsman Emine Dizdarlı da, "grev, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullananların, maksatını aşan iyi niyet kurallarına aykırı hareketlerde bulunmamaları, şiddet eylemlerine başvurarak kamuya ait malları tahrip ederek maddi zarara yol açmamaları ve en önemlisi toplum huzurunu bozmamaları gerekmektedir. Grev ve gösteri yürüyüşü hakkı iyi niyet kurallarına bağlı olarak yasaların belirlediği sınırlar içinde olmalıdır” şeklinde bir açıklama yaptı. 


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor