Advert
Advert

Lütfen biraz dürüstlük!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Lütfen biraz dürüstlük!

MDP Başkanı Buray Büsküvütçü, dün Barbaros Şansal'ın bir restoranda karşısına dikilip, geçmiş video paylaşımlarıyla ilgili hesap sormuş. Bugün facebook alemi bu olayla kaynadı.

Halka açık bir restoranda Barbaros Şansal'ın karşısına geçip sözlü saldırıda bulunan Buray Büsküvütçü'yü tanıyanlar veya Barbaros'tan nefret edenler, Büsküvütçü'yü haklı görür, hatta bu davranışını takdir eder. 

Mardinli Restoran'da "denize beleş girme" eylemi gerçekleştirilir, baltalarla, bıçaklarla azılı katil gibi eylemcilerin peşinden koşup, eylemcileri darp eden Mardinli'nin sahibini tanıyanlar, O'nu haklı, eylemcileri ise haksız görür ve göstermeye gayret eder. Yalnız vatandaşlar da değil, bazı gazeteciler bile.  

Bıçaklarla fiziki saldırıda bulunan Mardinli'yi haklı görenler ise, sözlü saldırıda bulunan Buray'ı suçlu görürler. 

Bu dürüstlük değildir. 

Örneğin bir partilinin yanlış bir davranışını aynı partiyi tutanlar kattiyen eleştirmezler. Partilisiyse, her zaman haklıdır, onların safarındakiler her zaman doğrudur.

Bu dürüstlükle bağdaşmaz. 

Biz ne zaman doğruya doğru, eğriye eğri demeyi öğreneceğiz? Ne zaman herşeyin doğrusunu söylemeyi huy edineceğiz? 

Dürüstlük, her ne şartta olursan olsun, safına, partisine, sağcısına, solcusuna, diline, dinine, ırkına, cinsiyetine vs bakmadan, realiteyi söyleyebilmektir.

Belki aynı görüşleri taşımadığımız ve belki sevmediğimiz bir kişi, takdire şayan bir davranışta bulunmuşsa, onu takdir etmesini de bilmeliyiz. 

Partisini benimsemediğimiz bir siyasetçi, iyi icraatlar yapmışsa, övmesini de bilmeliyiz. Karşıt parti doğru bir karar almışsa, alkışlamayı da öğrenmeliyiz. 

Bu şekilde bir doğruluk ben pek göremiyorum. Herkes işine geldiği gibi konuşuyor ve her olayı özünde değil, olayda geçen kişilerle değerlendiriyor. 

Bu mertlik değildir! Bu Namertliktir. 

Buray Büsküvütçü, dün Barbaros Şansal'ın bir restoranda karşısına dikilip, saçma sapan video paylaşımlarıyla ilgili hesap sormuş. 

Zaten sağlam ve sağlıklı kafada olmadığı belli olan Şansal, seviyesiz paylaşımlarıyla, seviyesini her fırsatta ortaya koyuyor. Fakat, bir restoranda görüp de karşısına dikilip, oradaki herkesi de rahatsız edecek şekilde Şansal'ı taciz eden MDP Başkanı da en az onun kadar seviyesini göstermiş oldu.

Peki, bu olay bizim sosyal medyaya nasıl yansıdı?

Barbaros'çular, Buray Büsküvütçü'yü daha önceki sabıkalarını ortaya koyarak yerden yere vuruyor, yani belaltı vuruyor. 

Ama milliyetçi kesim de onlardan geri kalmıyor. Onlar da, Barbaros Şansal'ın uyuşturucu müptelası olduğu yönünde bir takım hakaretamiz söylemlerde bulunuyor. "Uyuşturucu içiyorsa zararı kendisinedir, satmıyor ya" diyemiyor.

Çünkü yeterince doğrucu değiliz. Belaltı vuruyoruz.

Sevdiklerimizi kayırıp kolluyoruz, sevmediklerimizi yerden yere vuruyoruz. Bizden olanlar haklı, bizden olmayanlar haksız.

Peki Barbaros facebook ortamlarında millete ağız dolusu küfürler, hakaretler ederken normal da, Buray'ın bugünkü sözlü saldırıları ve hakaretleri mi anormal?

Bunu söylebilecek kadar da ne yazık ki dürüst değiliz? 

Modacı Barbaros'un o videolarda halka küfürleri de, en az Buray'ın restoranda yaptığı bu taciz kadar seviyesiz.

Ama gerçek şu ki, Barbaros Şansal'ın 'aydın' kılığında ukalaca yaptığı o hakaretlere, elbet bir milliyetçi çıkıp bir tepki gösterecekti.

Peki, hangisi daha suçlu?

Herhangi bir şiddet, kaba kuvvet kullanmadığı için Buray Büsküvütçü, hiç tasvip etmediğim bir şahıs olmasına rağmen, daha az suçlu. Çünkü yaptığı bu taciz, millete hakaretler yağdıran Barbaros Şansal'a tepki niteliğinde ve daha mertçe. 

Yani diyeceğim şu ki, her şeyin doğrusunu söylemeyi huy edinin ve doğru bildiğinizi hiç çekinmeden söyleyin.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor