Advert
Advert

'Anne Süt' diyen çocuğuna süt alamayan anne!

Rana Sarro Yazdı... (Yorum)

'Anne Süt' diyen çocuğuna süt alamayan anne!

TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi nedeniyle piyasa altüst oldu. Hemen her ürüne zam üstüne zam bindiriliyor. Yurtdışından dövizle ithal edilen tüm ürünler haliyle zamlanıyor. Bir yandan da hükümet akaryakıt ve elektriğe zam yapıyor.

Yurtdışından ithal edilen ürünlere zam yapılmasını, dövizle satın alınan ürünler olduğundan bir bakıma anlayabiliriz. Fırsatçıların fahiş rakamlarda yaptıkları zamlar hariç tabi. 

Fakat, damacana sular, et ürünleri ve Koop-Süt'ün süt ürünleri de mi acaba yurtdışından dövizle ithal ediliyor?

Damacana sulara zam geldi. 6 TL olan damacana sular 8- 9 oldu. Kebap, döner ve bunun gibi et ürünlerine 4- 5 TL biranda bindirildi. Halbuk, et ithali bildiğimiz kadarıyla yasaktır, yoksa bu fırsatçılar, bu etleri yurtdışından dövizle mi ithal ediyor? Tabi ki hayır.

Pastörize süte 80-85 kuruş arası zam gelirken yoğurt fiyatlarında 80 kuruş ile 3.5 TL arasında artış gerçekleşti. Hellim fiyatlarına yapılan 10 TL’lik zammın ardından fabrika çıkış fiyatı 27 lira olan hellimin kilo fiyatı 37 TL oldu. Üstelik Koop Yönetim Kurulu, belirlenen fiyatların fabrika çıkış fiyatı olduğunu, marketlerin belirleyeceği fiyatlara karışamayacaklarını da belirtti. 

Utanmıyorsunuz değil mi reklam filmi çekip  "60 sene önce Koop Hellim'i biz kurduk. Bizim üretimimimiz, ürettiğimiz hellime sahip çıkacağız. Yoğurtumuza, sütümüze sahip çıkacağız. Üretirseniz varolursunuz. Koop bizimdir, koop ailedir" demeye! 

Medyada bu reklamları yayınlatarak, aidiyet duygusu yaratmaya çalıştığınız halka, en kriz anında, alım gücünün en düştüğü zamanda yerli ürüne zam yapmaya utanmıyor musunuz? 

Madem ki halkındı, bu kriz döneminde halka nasıl bir darbe de siz vurabiliyorsunuz? Çocukların içmezse büyüyemeyeceği, çocukların yemezse sağlıklı olamayacağı, çocuklarımızın en temel gıdası olan süt ve süt ürünlerine böyle bir dönemde dövizle ithal etmiş gibi niye zam bindiriyorsunuz?

KDV'den de muaf olduğunu bildiğimiz ve ülkede üretilen bir yerli ürüne zam yapılması, bu topluma en zor zamanda vurulmuş bir darbedir.

Yoksa, hayvancılar mı süte zam yaptı da bu zam onunla mı alakalı?

Ülkede yetiştirdikleri ve devletten türlü destekler aldıkları hayvanlarının sütlerine zam yapmışsa hayvancılar, o zaman onlara da bir çift sözüm var!

Ne yüzle bugün (5 Eylül Çarşamba) yapacağınız eyleme KKTC halkının varoluş eylemi diyerek, halkı da yanınızda görmeye çağırıyorsunuz?

Naimoğulları, bu eylemin sadece hayvancıların eylemi olmadığını, bunun KKTC halkının varoluş mücadelesi olduğunu savundu.

KKTC halkına süt kazzığı atarken utanmayanların, KKTC halkına kendileriyle birlik olarak eylem yapması çağrısını; KKTC halkına süt ve süt ürünleri kazzığı atıp, reklam filimlerinde halka aidiyet duygusu empoze etmeye çalışmasını midem bulanarak izliyorum. 

Ve asgari ücretli bir evde küçük çocukları olan annelerin, sütü ve süt ürünlerini çocuklarına kısarak, tasarrufla, az az verdiğini düşündükçe ya da daha da ileri gideyim; ''Anne Süt" diyen çocuğuna hiç süt alamadığını düşündükçe sizleri kınıyorum.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor