Advert
Advert

Halka tasarruf öğüdü, Talat'a makam aracı!

Rana Sarro Köşe Yazısı (Yorum)

Halka tasarruf öğüdü, Talat'a makam aracı!

Maliye Bakanımız Serdar Denktaş, önceki gün 14 Ağustos tarihinde, "Herkes tasarruf yapsın, ben her akşam bakanlıktan çıkarken ışıkları kendim kapatıyorum" diyerek, halka tasarruflu yaşamaları öğüdünü verdi. 

Yine aynı gün, bir bisiklet şovu yaparak, beş gündür Meclis'e bisikletle geldiğini söyledi ve Halka "ekonomi zamanı" mesajı verdi. 

Tam bir gün sonra, 15 Ağustos günü ise, eski Cumhurbaşkanı Talat'a 200 Bin TL'lik  makam aracı alındığı skandalı ortaya çıktı ve bu makam aracı açıklamasını yapmak da, bir gün önce halka tasarruf nasihatı veren Serdar Denktaş'a nasip oldu. 

Çok enteresan bir açıklama yaptı! Bu kriz ortamında, asgari ücretin açlık sınırında olduğu, hayat pahalılığının hat safhaya ulaştığı sözde sosyal devlette, yapılan açıklama, çok tatmin ediciydi!

Halka tasarruf tedbirleri öğüdünü veren Maliye Bakanımız, bu haberi yalanlamadı, bu aracın herhangi bir iş adamı tarafından hediye edildiğini de söylemedi.

Maliye Bakanı'mız, araç alımı ihalesinin geçmiş hükümet döneminde açıldığını ve seçimlerin araya girmesiyle bugün alındığı açıklamasında bulundu. 

Sanki da eski hükümette kendisi yoktu! Sanki da, bir önceki hükümette Maliye'yi yine kendisi yönetmiyordu? Sanki eski hükümet döneminde karar mercileri yine kendileri değildi! 

Halkla adeta dalga geçiliyor! 

Halk adeta aptal yerine konuyor!

Halkın açlık sınırına geldiği, alım gücünün oldukça düştüğü, borç kredilerini ödeyemecek duruma gelindiği adeta umursanmıyor!

Tam da bir gün önce halka tasarruflu yaşamaları nasihatında bulunan Maliye Bakanımız Serdar Denktaş, eski Cumhurbaşkanı'na makam aracı alımının ihalesine eski hükümet döneminde çıkıldığı" açıklamasıyla yetinebiliyor. 

Yani sorumluluğu eski hükümete atarak hedef şaşırtmaya çalışıyor. Eski hükümet ortağı olduğunu sanki hatırlamıyor. 

Tıpkı, UBP- DP hükümeti döneminde ülkeyi sarsan 18 makam aracı alımı konusunda, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı iken Serdar Denktaş, “Bütçede bu maksatla ayrılmış 4 Milyon TL kalem var. Bu da dönemin Maliye Bakanı Birikim Özgür tarafından hazırlandı” şeklindeki açıklaması gibi...! 

Gel de çatlama! 

Her biri birbirinden farksız! 

Halk kan ağlıyor, siyasiler ise birbirlerine ve kendilerine yapacakları jestleri, makamları, lüksleri düşünüyor!

UBP-DP hükümeti eski Cumhurbaşkanı'na makam aracı almak için kolları sıvamış. Araya seçimler girmiş, şuanki CTP-HP-TDP- DP hükümeti bu şerefe nail olmuş! 

Birikim Özgür Maliye Bakanı iken, bir kadın sığınma evi, bir uyuşturucu tedavi merkezinin olmadığı sosyal devlet ülkesinde, makam aracı alımı için 4 Milyon TL bütçe ayırmış, UBP- DP hükümeti de 18 makam aracını kapıya dizmiş. 

Elektrik tarifelerine, benzine, tüp gaza, temel tüketim ürünleri başta olmak üzere her türlü ürüne zam üstüne zam gelirken; milyonluk araçlar havada uçuşuyor, halka ise tasarruf dersi veriliyor. 

Bu olay, daha kısa süre önce, 10 Mart 2018 tarihinde, KKTC'de bugüne kadar görev yapmış eski Cumhurbaşkanı ve Başbakanlara Polis Genel Müdürlüğü’nün uygun göreceği sayıda koruma polisi; Başbakan olarak görev yapmış kişilere ise kamuda görevli birer odacı şoför verilmesi kararı alındığını da aklımıza getirmez mi? Haliyle getirdi.

Bizim ülkemizde, akıl hastalarının tedavi olduğu bir hastaneye giderek, rehabilite olmasını beklediğimiz uyuşturucu bağımlısı insanlarımız var.

SİZİN SOSYAL DEVLETİNİZDE, maaşı ev kirası ve elektrik faturasına yetmeyen, çocuğuna yemek pişiremeyecek, ayakkabı alamayacak duruma gelen insanımız var!!!

Sosyal devlet demek, görev süresi boyunca yatları, katları, sarayları, makam araçları, korumaları, şoförleri olan başbakanların, cumhurbaşkanlarının ömrü boyunca altına araçlar, şoförler, ofisler, odacılar, polisler vermek midir? 

Mehmet Ali Talat, ülkeyi düze çıkarmak için her gün araçla kilometrelerce yollar kat ediyor da bizim mi haberimiz yok?

Ya da diğer eski cumhurbaşkanları!!! 

Yoksa devletin bütçesinden kiraladığınız o çalışma ofislerinde bu eski Cumhurbaşkanları, başbakanlar her gün halkı ağırlıyor, halkın sorunlarını dinliyor da bizim mi haberimiz yok? 

Halk döviz, zamlar, geçim derdi, borçlar, krediler, hayat pahalılığı, kira ücretleri, temel tüketim ürünlerindeki fahiş pahalılığı birebir yaşarken; eski Cumhurbaşkanları veya eski başbakanlar, devlet bütçesinden aldığınız o araçlar ve o döşediğiniz çalışma ofislerinde mi halkın bu sorunlarını paylaşıyor?

Dün genç bir kadın vatandaş, evinde neredeyse cinnet geçirerek bir video çekti ve hayat pahalılığına hükümet yetkililerinin bir çare bulması gerektiğini belirterek, çocuklarına bakamayacak duruma geldiğini haykırdı. 

Acaba diyorum, eski cumhurbaşkanları ve başbakanlara aldığınız o araçlar ve ofisler, vatandaşlarımızın bu sorunlarına derman oluyor mu, bu sosyal devlet dediğiniz KKTC'de?


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor