Advert
Advert

''Borçların yapılandırılması da dahil tüm konular görüşülecek''

Başbakan Tufan Erhürman ile Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay, basın toplantısı düzenledi.

''Borçların yapılandırılması da dahil tüm konular görüşülecek''

Erhürman: "Ekonomik önlemler bugün Bakanlar Kurulu’nda sonuçlanacak, Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırıp paylaşacağız, ilgili kesimlerle de görüşüyoruz"

Erhürman: "Ekonomik önlemler konusunda hazırladığımız KHK'ların çarşamba veya perşembe yürürlüğe girmesini hedefliyoruz. Ekonomide toplam talebi düşürmemeye, tüketicinin alım gücünü korumaya ve piyasaların daralmasını önlemeye yönelik tedbirlerdir. Acı reçete söz konusu değil"

Merkez Bankası Başkanı Günay: "Bankaları yakından izliyoruz, kaygı duyulmasını gerektirecek bir husus yok. Merkez Bankası’nın yeterli kaynağı mevcut. Bugün banka müdürleriyle toplantı yapacağız. Borçların yapılandırılması da dahil tüm konuları görüşeceğiz”

Başbakan Tufan Erhürman, koalisyon hükümetinin dalgalı döviz kurları karşısında bugün bir dizi ekonomik tedbir alacağını açıkladı.

Başbakan, piyasada talebi azaltmayacak, alım gücünü yükseltecek tedbirlerin hazır olduğunu belirterek, 10-15 kalemlik kanun hükmünde kararname taslağı hazırladıklarını ve bunu meclis ile paylaşacaklarını söyledi.
Erhürman, yükselen döviz karşısında ülkede ekonomik sıkıntı yaşanmaması için bugün alınacak bir dizi kararın kanun hükmünde kararnama ile hayata geçirileceğini açıkladı.

Başbakan Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi bu sabah KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan, üzerinde çalışılan tedbirlerin bugün Bakanlar Kurulu’nda netleştirileceğini ve ilgili kesimlerle istişare edilmesinin ardından olağanüstü toplacak Cumhuriyet Meclisi’ne bilgi verildikten sonra kanun hükmünde kararname ile Çarşamba veya Perşembe günü hayata geçirileceğini açıkladı.

15 gündür yürütülen çalışmaların kanun hükümde kararnemeye bağlanması amacıyla bugün Bakanlar Kurulu’nun toplanacağını anımsatan Tufan Erhürman, Cumhuiryet Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantıya çağrılarak, alınan kararların vekillerin bilgisine getirileceğini belirtti.

Merkez Bankası Müdürü Rifat Günay da, bankacılık sektöründe şu an için bir sıkıntının olmadğını ve olacağını da sanmadığını; likitide sorunu yaşanması halinde ise her türlü desteğin verileceğini açıkladı.

Günay, Merkez Bankası ile KKTC’de faaliyet gösteren bankaların müdürleri ile bugün bir toplantı yapılarak, genel bir durum değerlendirmesi yapılacağını da sözlerine ekledi.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor