Advert
Advert

''Tren Yolu Polikliniği kapatılmayacak''

''Tren Yolu Polikliniği kapatılmayacak''

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Trenyolu Poliklini’ğinin kapatılmasının sözkonusu olmadığını vurguladı. Bakan Besim, kapatılması değil kliniğin güçlendirilmesi için çalışma yaptıklarını vurguladı.BRT’ye konuk olan Besim, sağlıkta hasta odakli bir sistemi için reorganize olmak zorunda olduklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim BRT’de yayınlanan 2’ye 1 programına konuk oldu soruları yanıtladı.

Bakan Filiz Besim, Sağlık merkezlerinin güçlendirilmesine önem verdiklerini vurgulayarak halkın, yerinde, daha kaliteli ve daha kolay sağlık hizmetine ulaşmalarını istediklerini söyledi.

Tren Yolu Polikliniği’nde gerçekleşen grevle ilgili soruyu yanıtlayan Besim, kliniği, güçlendirmek istediklerini belirterek “orada hemşire eksiltmesi değil hemşire değişikliği yapılıyor.” dedi.

Besim, “Tren Yolu Polikliniği’nin açılmasına destek verdim iyi ki de açıldı.Merkezi güçlendirmek istiyoruz. Peşkeş asla olmaz kamu sağlık hizmetlerini güçlendirmek istiyoruz. Tren yolu Polikliniği göreve gelir gelmez ilk ziyaret ettiğim yerdi. Çok önem verdiğimi ilk günden belirttim. Böyle bir durumda Tren Yolu Polikliniğini kapatmak söz konusu olamaz. Hemşire eksiltmesi yoktur hemşire değişikliği yapılıyor. Temel sağlıktakilerin talepleri üzerine bu değişikliğe gidiliyor ayrıca mahkeme kararı da böyle” dedi.

Çok ciddi hemşire sıkıntısı olduğunu da dikkat çeken Besim, azaltılmanın sözkonusu olmadığını yer değişikliği yapıldığını ayrıca bunun yasal zorunluluk olduğunu ifade etti.Bakan Besim, Sağlık Bakanlığı’nı rahatlatma adına yasa çalışmasına da ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, bütün hemşirelik hizmetlerini tek bir birime bağlamak için de çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Besim, “Düz kadroda olan hemşirelerin eşit şekilde gerekli yerlerde çalışması gerekir. Ülkede yasal çok eksiklikler var adama göre işler yaratılmıştır.. Düzgün, adaletli, eşit, hasta odaklı, sağlık sistemini çağdaş yapmak istiyorsak sistemi reorganize etmeliyiz.” İfadelerini kullandı.

Bakan Besim, acildeki yoğunluğun Tren Yolu Polikliniği ile birlikte azaldığını da kaydetti.

“Toplumun geneline göre hizmet yapmak zorundayız.Sağlık hepimizi aynı oranda etkileyen bir durum” diyen Besim, doktorların ikinci iş yapmaları konusunda da değerlendirmede bulundu.

Besim, “Sistem karmaşık değil sistemi uygulayamadığımız için bir karmaşıklık var. 2009’daki yasada, “Hekimlerin mesai saatlerinden sonra hastanede hasta bakma hakkı var” diyordu. Serbest Hekimler mahkemeye gitti. Geçen dönem ise kaosu engellemek için bir tüzük yapıldı. Dışardaki hastanelerle protokol imzalanıp, doktorlara mesaiden sonra “gel bak” denildi. Ancak kamu hastanelerinde 2-3 ay düzenli hasta bakan hekimlere parası ödenmedi. Kamu doktoru hastanede çalıştı ama parasını alamadı. Bazı hekimler diğer hastanelere gitti hasta baktı. Kaos, devletin yapmakla yükümlüğü olduğu işleri yapmamasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Bakan Besim, 2-3 aydır Sağlık Bakanlığı’nda kurdukları ekiple hasttanelerde olan altyapıları kullanarak hekimlerin imkanlarına sunacaklarını poliklinikleri de düzenlediklerini aktardı.

Sağlığı daha iyiye taşımak için yola çıktıklarını ve çalışarak başaracaklarını ifade eden Bakan Besim, Sosyal Sigortalalılar konusunda ise Çalışma Bakanlığı’yla işbirliği halinde olduklarını kaydetti.Besim, kapsamlı genel sağlık sigortasının ise kaynak sorunu aşılınca hayata geçirileceğini belirtti

Lefkoşa’da yeni bir hastane ihtiyacına da değinenen Bakan Besim bu konuda yapılan çalışmaları anlattı.
Besim, “Lefkoşa’da ciddi boyutta bir hastaneye ihtiyacımız var. Yeni bir hastane gündemimizdedir. Türkiye’den modeller de istedik protokol de gönderdiler. Bu konu önümüzdeki aylarda ciddi boyutta ele alınacak.” dedi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, “E” reçeteye geçildiğini hatırklatarak İlaç Ecza deposunda miyadı geçmiş bir ilaç olmayacağını, bilgisayardan herşeyin kaydedildiğini, eskiden yaşanan sıkıntıların artık yaşanmadığını söyledi.

“Artan dövizle ilaç kalemimizde ciddi bir sıkıntımız var ama başka kalemlerden destekliyoruz.” diyen Besim, aşı takvimiyle ilgili de çalışma içerisinde olduklarını, bütün okulların otomasyon sistemine geçip tüm çocukların aşılanıp aşılanmadığını görmek zorunda olduklarını belirtti.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor