Advert
Advert

Lavinium Sitesi, araç plakaları ve eski KTHY çalışanları ile ilgili açıklama...

Lavinium Sitesi, araç plakaları ve eski KTHY çalışanları ile ilgili açıklama...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Lavinium Sitesi’nin önünün tellenmesi, araç plakalarının değişmesi ve Sivil Havacılık Dairesi bünyesindeki eski KTHY çalışanları ile ilgili açıklama yaptı.

Atakan'ın açıklaması şöyle:

1. Lavinium Sitesi Onu tellenmesi:
Lavinium ve Olbia sitelerinin ana yola giris ve cikis yapabilmelerinin kolaylastirilamsi ile ilgili genel trafigi engellemeyecek ve akis hizini bozmayacak bir kac alternatifli proje calismasi halen suruyor. Bu konudaki calismalarin bitip harekete gecilecegi asamada kamuoyu ile bilgi paylasilip gerekli aciklamalar yapilacak. Ancak bu sitelerin onunde fiziki sartlar uygun olmamasina ragmen bir suredir ozellikle bu sitelerde kalan yabanci ogrencilerin yola cikip ototstop cekme aliskanliklari hem kendilerini hem de o yolda seyreden suruculeri tehlikeye atiyor. Bu yol hem belli bir hiz limitinin oldugu hem de fiziki anlamda yaya trafigine uygun olmayan bir yol. Dolayisi ile bu sitelere giris cikis projeleri devame diyor olmasina ragmen bu bolgede otostop veya baska bir amacla yayalarin yola cikmasi engellenecektir. Bu yönde gerekirse polisiye tedbirlerin de alınması sağlanacaktır. Yeni yapılacak düzenlemede otobüs ve benzeri vasıtaların güvenli bir şekilde yolcu indirip bindirebileceği uygunlukta bölümler de unutulmamıştır. Ayrıca her iki siteye yapılan otobüs seferleri herhangi bir ulaşım sıkıntısı yaşanmaması adına arttırılmış ve tarafımızca denetlenmektedir. Sitede yaşayan halkımızın ve bu yolu kullanan vatandaşlarımızın güvenliği ve hayatlarının kolaylaşması için her türlü adım eksiksiz atılacaktır.

2. Plakalar konusu;
Özellikle son günlerde “sürekli plakalar değişiyor”, “ yılda 3 kere plakalar değişiyor” ve benzeri gibi eleştri ve söylemlerin arttığını gözlemleketeyiz. Bu bilgiler pek gerçeği yansıtmıyor. Kiralık araç plakalarında yasaya uygun olmayan bir şekilde beyaz zeminli plakaya geçiş haricinde uzun yıllardır belki de ilk defa bir değişim dahası bir standartlaşma çalışması yapılmaktadır. Kiralık araç plakalarında yasaya aykırı olarak hayata geçirilen beyaz zeminli ve Z harfinin sonda olduğu uygulama bakanlığımızca sonlandırılmış ve kırmızı zemin üzerinde Z harfinin başta olduğu uygulamaya yani eski ve yasal uygulamaya geçilmiştir. Gerek bu geçiş kararı alınırken gerekse son tarih belirlenirken gerek Polis Genel Müdürlüğü gerekse sektör temsilcisi KT Kiralık Araç İşletmecileri Birliği ile görüş alışverişinde bulunulmuştur. Kiralık araçlar dışında kalan normal araç plakalarımız için de AB standartları çerçevesinde ön ve arka beyaz olacak şekilde ölçüleri, harf büyüklükleri, sayı ve harf karakterleri belirlenmiş standart plaka uygulamasına geçilmiştir. Eski dönemlerde belli bir standartı olmayan, kimi zaman parlak, kimi zaman büyük harfli, italik yazılmış ve daha arttırılabilecek bir çok standart dışı uygulamaya rastlayabileceğimiz plakalarımızın varlığını hepimiz anımsayacağızdır. Tüm bunları ortadan kaldıran ve standart sağlayan uygulama için daha önce öngörülen 10 yıllık geçiş süreci güvenlik, yürülüğe girecek yeni tüzüklerle uyum ve benzeri amaçlarla 31 Ocak 2019 tarihine çekilmiştir. Bu plaka sisteminde bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu değişim ile ilgili geçmiş dönemlerde sağlıklı ve doyurucu bir kamuoyu bilgilendirilmesi yapılmadığından yakın zamanda bakanlığımızca ülkemizde uygulanacak plaka sistemi çerçevesinde bir dizi bilgilendirme yapılmıştır. Bu bilgilendirmeler devam edecektir.

3. Sivil Havacılık Dairesi bünyesindeki eski KTHY Çalışanları;
Gerek bakanlığımızın gerekse diğer bakanlıkların ve bağlı bulunan dairelerin daha etkili hizmet verebilmeleri adına çeşitli kurumlarda yer alan fazla memur arkadaşlarımızın eğitim durumlarına, ikamet durumlarına ve uygunluk durumlarına göre farklı kurumlarda görev almaları kaçınılmaz. Elimizdeki imkanları en optimum şekilde değerlendirmek durumundayız. Araç kayıt biriminde, orman yangınlarını gözetleme biriminde, inşaatları denetleyen müfettişlerde ve benzeri bir çok yerde yaşanan personel sıkıntısı hepimizin bilgisindedir. Bu çerçevede bakanlığımıza bağlı Sivil Havacılık Dairesi bünyesinde yer alan bir kısmı eski KTHY çalışanı 21 arkadaşımız ihtiyaç duyulan farklı devlet birimlerinde görevlendirilmek üzere yukarıda belirttiğim kriter çerçevesinde ortak havuza aktarılmıştır. Bu noktada bu adımın eski KTHY çalışanlarına yönelik bir müdahale olduğu yönünde yorumlar okumaktayım. Bir grubu veya bir ekibi hedef alan bir yaklaşımız asla olmamıştır. Kaldı ki halen hem o dairede hem de bakanlığa bağlı başka birimlerde eski KTHY çalışanları görev yapmaya devam etmektedir. Dahası devlet tarafından maaşı ödenen herkes (buna ben de dahil olmak üzere) KKTC devletinin memuru olup verilecek (uygunluk çerçevesinde) görevleri layıkı ile yerine getirmeyi şiar edinmelidir. Amacımız halka her alanda daha iyi, daha hızlı ve daha düzgün hizmet verebilmek adına elimizdeki iş gücünü optimum bir şekilde kullanabilmektir. Bunun ötesinde herhangi bir grubu rencide etmek veya saldırmak gibi bir gailemiz yoktur.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi