Advert
Advert

Doğal gaz konusunda üçlü zirve bugün

Üçlü zirvede gündem doğalgaz!

Doğal gaz konusunda üçlü zirve bugün

Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail arasında doğal gaz konusunda üçlü zirve bugün gerçekleştirilecek.

Lefkoşa’nın Güney Kıbrıs kesiminde yapılacak üçlü zirve için, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bugün Güney Kıbrıs’a gidecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias da üçlü zirveye katılmak amacıyla adaya geldi.

ÜÇLÜ ZİRVE ÖNCESİNDE LİDERLER BAŞBAŞA GÖRÜŞECEK 

Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail arasındaki üçlü zirve öncesinde, liderler arasında baş başa görüşmelerin de gerçekleştirileceği kaydedildi.

Güney Kıbrıs haber kaynakları, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Güney Kıbrıs Başkanlık Sarayı’na gelmesinin ve resmi karşılamanın ardından, iki ülke heyetleri arasında görüşme gerçekleştirileceğini ve anlaşmalar ile işbirliği memorandumlarının imzalanacağını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da Güney Kıbrıs Başkanlık Sarayı’na gelmesinin ardından Çipras ile Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis baş başa bir görüşme gerçekleştirecek. Bunun ardından ise heyetler arasındaki görüşmeye geçilecek.

Programa göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da baş başa görüşecek. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından ise üçlü görüşmeye geçilerek, üçlü anlaşmaların ve karşılıklı anlayış memorandumları imzalanacağı bildirildi.

ÖNLEMLER ALINIYOR

Güney Kıbrıs haber kaynaklarına göre, üçlü zirve öncesi  polisi de açıklama yaparak, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun resmi ziyaretleri çerçevesinde güvenlik önlemlerinin artırılacağını, buna bağlı olarak, gerek Larnaka gerekse Güney Lefkoşa bölgelerinde, sabahtan akşam saatlerine kadar yolların zaman zaman kapatılacağını duyurdu.

NETANYAHU’NUN AÇIKLAMASI

Bu arada, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ise, dün sabah, İsrail Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek olan üçlü zirveden söz ettiği belirtildi.

Haber kaynakları, Netanyahu’nun açıklamasında, Güney Kıbrıs ve Yunanistan liderleriyle, 4’üncü görüşme için salı günü Kıbrıs’a geleceğini, ziyarette İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan ortak doğal gaz boru hattının kurulması gibi bir dizi konunun ele alınacağını söylediğini bildirdi.


Advert Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
DAÜ'de profesöre, 'cinsel taciz' iddiasıyla gözaltı
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor
“Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan ve Mavi Ekonomi’’ paneli Lefkoşa’da yapılıyor