Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

KKTC'de Damacana Sular Denetleniyor mu? Bakan Açıkladı!

Damacana suların sağlık standartlarına uygun olup olmadığından endişe ediliyor. Damacana suların, uygun koşullarda depolaması ve dağıtımının yapılmaması halinde, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açabileceği biliniyor.

KKTC'de Damacana Sular Denetleniyor mu? Bakan Açıkladı!

Damacanaların yıkanması gereken su sıcaklığı; ne kadar süreyle kullanıldığı ve kaç kez dolum yapıldığı KKTC'de denetlenemiyor. Sağlık Bakanı Filiz Besim, "Damacanalar ile ilgili takip sistemini kurmak için uğraşıyoruz" dedi.  

Damacana sular açısından en önemli faktör olan ve kanserojen özelliği bulunan "bromat" analizleri de, çok gerekli olmasına rağmen şuanda yapılamıyor. Bakan Besim, ''Yangın meydana gelen laboratuvarda cihaz yandığı için sulardaki 'Bromat'a bakılamıyor" dedi. Bu cihaz önümüzdeki ay itibariyle elimizde olacak" diye konuştu.

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Damacana suların sağlık standartlarına uygun olup olmadığından endişe ediliyor. Damacana suların, uygun koşullarda depolaması ve dağıtımının yapılmaması halinde, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açabileceği biliniyor. 

Her dolumdan önce tam otomasyon sistemlerle yıkanması, sterilizasyon işlemine tabi tutulması, güneşe maruz bırakılmaması ve kullanım ömrünün aşılmaması gerektiği bilinse de, bunu denetleyen mekanizma şuanda KKTC'de yok.  

Yıkama işlemi ise Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak minimum 55 derece ve üstü bir ısıda gerçekleştirilmelidir. Sorun genelde son durulama işleminde yeteri kadar temiz su kullanılmamasından kaynaklanır. Bu durumda deterjan ve dezenfektan kalıntıları kalabilir. 

Damacanaların kullanım süreleri takip edilemiyor!
Ayrıca damacanaların en fazla 50-60 bazı kaynaklara göre ise 70 civarında kullanılması önerilirken; ülkemizde damacanaların kullanım süreleri şuanda Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenemiyor. Eskimiş yıpranmış pis görünen damacanaların satın alınmaması gerektiği üzerinde duruluyor. 

Güneş ışınlarına maruz kalan damacanalar zararlıdır!

Damacanaların 14 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor ama ülkemiz şartlarında özellikle yaz mevsiminde bunu denetleyen bir merci henüz yok. 

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından hijyen ve mineral açısından denetim yapılıyor olsa da, damacana sular açısından en önemli faktör olan ve kanserojen olan "bromat" analizleri şuanda yapılamıyor. 
Bakanlık açıklamaları bugüne kadar dolum tesisleri ve damacanaların doğru dürüst denetlenmediğini kesin olarak ortaya koyuyor. 

Bakan'dan acı itiraf...! Bugüne kadar hiç böyle bir denetim yapılmadı!

Evrenselgazete'nin konuyla ilgili açıklamalarına başvurduğu Sağlık Bakanı Filiz Besim, "çok önem verdiğim bir konudur. Geçen hafta bir çalışma başlattık. Plastiklerin belli bir kullanım süresi vardır. Bunların kaç kez kullanıldığını denetlemek lazım. Bugüne kadar hiç böyle bir denetim yapılmadı bizde. Biz bunun nasıl bir denetim sistemine geçilebileceği üzerinde çalışıyoruz. Her dolumda bir chip sistemine benzer bir sistemi oturtmaya çalışıyoruz" dedi.

"Yangında cihaz yandı, sulardaki Bromat'a bakılamıyor"

Bakan Filiz Besim, "Bu konuda bir şansızlığımız var. Laboratuvar yangının ardından sulardaki 'Bromat'a bakılamıyor" dedi. Bakan Filiz Besim, bahse konu cihazla ilgili ihaleye çıkıldığını, en geç birkaç ay içerisinde Sağlık Bakanlığı'nın eline ulaşacağını açıkladı. Bakan Besim, "bu cihaz da benim çok hassas olduğum ve ciddi şekilde takibini yaptığım bir cihazdır. Bu cihaz önümüzdeki ay itibariyle elimizde olacak" diye konuştu. 

Bilindiği gibi, ozonlama sırasında oluşan bromat iyonu kanserojen özelliktedir. Bu yüzden içme sularında bromat analizleri yapmak çok gereklidir. 

Damacanalar kaç defa kullanılıyor? Güneş altında tutuluyor mu? 

Evrenselgazete'den Rana Sarro'nun sorularını yanıtlayan Bakan Filiz Besim, "biz göreve geldiğimizden beri Bakanlık bünyesindeki Temel Sağlık Hizmetleri tarafından 'Bromat' analizleri dışındaki, diğer hijyen ve mineral açısından denetim yapılıyor. Biz damacaların takip sistemini kurmak için gerekli çalışmanın yapılması konusunu geçen hafta bakanlık bünyesinde masaya yatırdık. Çünkü özellikle yaz aylarında plastiklerin güneş altında bırakılması hiç sağlıklı bir durum değildir. Ayrıca bu damacanaların kullanım sürelerine uyulup uyulmadığı da denetlenmelidir. Bu denetim ve takip sisteminin başlatılması için şuanda çalışıyoruz" diye konuştu.

Böyle bir sistemin ülkenin küçük olması nedeniyle hayata geçirilebileceğini kaydeden Bakan Besim, kısa sürede bu çalışmanın sonuçlandırılmasının beklendiğini kaydetti ve "su dolum tesislerinin denetlenmesi bizim dönemimizde ciddi bir şekilde yapılıyor. Aslında biz her konuda denetim yapıyoruz. Çünkü denetim hukuk devleti olmanın birincil gereğidir" dedi.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!