Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Rum Yönetimi deniz gücünü ‘savunma’ adı altında güçlendiriyor

Rum Yönetimi’nin İsrail’den satın aldığı ve “Amiral Andreas Yoannidis” ismini verdiği ilk açık deniz karakol gemisi, dün Mari’deki “Evangelos Floraiks Deniz Üssü”nde düzenlenen törenle resmen Rum Milli Muhafız Ordusu’na (RMMO) teslim edildi.

Rum Yönetimi deniz gücünü ‘savunma’ adı altında güçlendiriyor

Törene Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de katıldı ve RMMO Deniz Kuvveti’nin modern teçhizatla takviyesinden söz ettiği konuşmasında iki gemi daha alınacağını açıkladı.

Rum basınında yer alan haberlere göre Anastasiadis konuşmasında “artık söylemden eyleme geçtik” ifadelerini kullandı. Anastasiadis, iki açık deniz karakol gemisi için daha çıktıkları uluslararası ihalenin tamamlandığını, önümüzdeki haftalar içerisinde sözleşme imzalanacağını duyurdu.

Rum basını Anastasiadis’in sözünü ettiği ihaleye Yunan, İtalyan ve Fransız şirketlerinin teklif verdiğini yazdı ve önümüzdeki aylarda Rum Milli Muhafız Ordusu Deniz Kuvveti’nin Su Altı Tahrip Birliği için iki sürat botu daha alınacağı bilgisine de yer verdi.

Gazeteye göre Anastasiadis, Deniz Kuvveti’nin; Deniz Bölgesi Radar Gözlem Sistemi’nin menzilinin geliştirileceğini, kıyı gözetim kamera sistemi kurulması, füze savunma sisteminin iyileştirilmesi prosedürünün tamamlanıp meclis onayından geçirilmesi ve Su Altı Tahrip
Birliği için son teknoloji ürünü modern teçhizat teslimi ile daha da güçlendirileceğini söyledi.

Nikos Anastasiadis, “Evangelos Florakis Deniz Üssü”nün, AB üyesi ülkelere ait kuvvetlerin PESCO kapsamında kullanması için genişletilmesine de değindi.

Rum Yönetiminin alt yapılarını Avrupa Ortak Savunması’nın kullanımına sunması çerçevesinde, Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde de genişletme çalışmaları yapılacağı da kaydedildi.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!