Advert
Advert

Güney Kıbrıs-Yunanistan -Ürdün Zirvesi

Rum Yönetimi, Akdenizde istikrarı bozucu girişimlerini sürdürüyor.

Güney Kıbrıs-Yunanistan -Ürdün Zirvesi

Güney Kıbrıs ile Yunanistan; İsrail ve Mısır’dan sonra bugün de Ürdün ile üçlü işbirliği ittifakını hayata geçirdi.

Üç ülkenin bugün Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği zirvede; sözde barış ve güvenlikteki tahriklere karşı mücadelede işbirliği yapma kararı alındığı duyuruldu.

Zirve sonunda yapılan açıklamalarda Kıbrıs sorununa da işaret edildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, “tarihi” olarak nitelendirdiği üçlü zirve çerçevesinde, işbirliğine yönelik perspektiflerin programına dair deklarasyon imzaladıklarını söyledi.

Anastasiadis, Adadi Türk varlığını hiçe sayarak üçlü anlaşmanın istikrar ve refah için olduğu iddiasında bulundu. Rum lider tek taraflı girişimler ile barış ortamını bozanın Rum Yönetimi olduğunu da göz ardı ederek barışın ve güvenliğin tehlike altında olduğunu da öne sürdü.

Rum Lider, Çipras ile Abdullah’a, Kıbrıs sorununda gelinen son aşamaya dair bilgi verirken, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin devamına canla başla bağlı olduğu iddiasını da sürdürdü.

Yunanistan Başbakanı Çipras da Kıbrıs konusuna değinerek, Türkiye’nin, barış ve sorunun çözümü için verdiği taahhüdü teyit etmesi gerektiğini savundu.

Anastasiadis ile Kral Abdullah, üçlü zirve öncesinde de baş başa yaptıkları görüşmede, bazı ikili anlaşmalar imzaladı. Rum Lider Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile de baş başa görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Çipras, yeniden Kıbrıs konusuna değinerek Güney Kıbrıs’taki Başkanlık seçiminin ardından, Kıbrıs müzakerelerinin yolunun açılacağına inandığını belirtti.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi