Advert
Advert

Rum Yönetimi, Yunanistan ve Ürdün yeni bir ittifaka gidiyor

Güney Kıbrıs, enerji konusunda yeni bir ittifaka gidiyor.

Rum Yönetimi, Yunanistan ve Ürdün yeni bir ittifaka gidiyor

Güney Kıbrıs ile Ürdün arasında yarın 4 işbirliği anlaşması imzalanacak. Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında ise  karşılıklı anlayış memorandumu için imzalar atılacak.

Ürdün Kralı Abdullah ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras yarın zirve için Güney Kıbrıs’a gidecek.

Rum medyasında yer alan haberlere göre Ürdün Krallığı’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Mohamed El Fayez, yarınki üçlü zirve hakkında yaptığı açıklamada “zirvenin, bölgedeki işbirliği için bir model olabileceğini” söyledi.

El Fayez, “Amman’ın  yarım yüzyıldan fazla süredir Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile iyi ilişkiler içerisinde olduğunu” belirtti; Güney’e yarın gidecek Ürdün Kralı Abdullah’a, aralarında Başbakan Hani Muki ve çok sayıda kabine üyesinin eşlik edeceğini kaydetti.

El Fayez, zirve çerçevesinde Ürdün ile Güney Kıbrıs’ın eğitim, sağlık, tarım ve enerji alanlarında toplam 4 işbirliği anlaşmasına; Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında da denizcilik ve kültürel miras da dahil olmak üzere üç karşılıklı anlayış memorandumuna imza atılacağını açıkladı.

Rum Sözcü Nikos Hristodulidis ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yarın çok önemli görüşmeler yapılacağını ve enerji, denizcilik, eğitim ve sağlık alanlarında önemli anlaşmalara imza atılacağını belirtti.

Haberlerde üç ülke dışişleri bakanlarının yenilenebilir enerji kaynakları ve doğal gaz alanında görüşme yapacağı, İsrail’den doğal gaz satın alan Ürdün’ün, Kıbrıs etrafında enerji kaynakları keşfedilmesi halinde Güney Kıbrıs’tan doğal gaz satın almakla ilgileneceği de ifade edildi.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi
Eğitim Bakanlığı görevi devredildi