Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Güney Kıbrıs’ta Üçlü Zirve

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında gerçekleştirilen üçlü zirvede turizm, güvenlik ve hidrokarbon alanlarında üç ülke arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Güney Kıbrıs’ta Üçlü Zirve

Zirveye, Mısır Cumhurbaşkanı El -Sisi ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras da  katıldı. Turizm, güvenlik ve  hidrokarbon alanlarında üç ülke arasında işbirliğine gidilmesi kararlaştırılan zirvede, AB ile  uyum içerisinde kaçak göçle mücadele, iletişim ve bilişim alanlarında işbirliği, kültürel mirasın korunması için ortak faaliyetlerde bulunma gibi konularda anlaşmaya varıldı.

Zirvede, turizmin geliştirilmesi adına kruvaziyer turlarının gerçekleştirilmesi için de anlaşma imzalandı.

Üçlü zirvenin ardından liderler basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, enerji konusunda, hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin bölgedeki istikrarın arttırılması için işbirliği yapılmasında katalizör olması konusunda uzlaşıya varıldığını ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Çipras da Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır’ın Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olduğunu belirterek, üç ülke arasında ortak elektrik bağlantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

Kıbrıs konusuna da değinen Çipras, Kıbrıs’ta federal bir çözümden yana olduğunu ve çözümün ancak Kıbrıs’ın askersizleştirilmesi ve garantilerin kaldırılması ile gerçekleştirilebileceğini savundu.

Bu arada üçlü zirve öncesinde AnastasiadisÇipras ile bir araya gelerek Kıbrıs konusunun da ele alındığı özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme, Aralık ayı başında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmesi planlanan Atina ziyareti ışığında ele alındı.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Akıncı: Elektrik şebekelerinde artık kalıcı bağlantı yapıldı
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!
Mustafa Onbaşı yoğun bakımda!