"Sarı Yelekliler"in gösterilerinde 8 bin 400 gözaltı

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, "Sarı Yelekliler"in gösterilerinde çıkan olaylarda bu zaman kadar 8 bin 400 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

"Sarı Yelekliler"in gösterilerinde 8 bin 400 gözaltı

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, hükümetin ″Sarı Yelekliler″e karşı affı olmadığını, şiddet olayları çıkaranların cezanlandırılacağını belirtti.

Eylemlerin başladığı günden bu yana 8 bin 400 kişinin gözaltına alındığını aktaran Castaner, gösterilerde bin 300 polisin yaralandığını söyledi.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe 2 gün önce, ″Sarı Yelekliler″in eylemleri başladığından beri bin 796 kişiye hapis cezası verildiğini ve bin 422 kişinin duruşmasının henüz görülmediğini açıklamıştı.

Protestolar

Akaryakıt zamlarına tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşıtlığa dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı. Bin 796 kişiye hapis cezası verildi.

Protestolarda polisle eylemciler zaman zaman çatışmış, kamu kurumlarına saldırılar düzenlenmiş, mağazalar yağmalanmış, araçlar ve çöp bidonları yakılmış, polis eylemcilere sert müdahalede bulunmuştu. 

TRT


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özersay'a saldıran ve aranan şahıs tutuklandı
Özersay'a saldıran ve aranan şahıs tutuklandı
Lefkoşa’da aracın çarptığı kadın ağır yaralandı
Lefkoşa’da aracın çarptığı kadın ağır yaralandı