Web’in mucidi: Google ve Facebook parçalanacak

Tim Berners-Lee, teknoloji devlerini eleştirdi. Berners-Lee, Google ve Facebook için “Parçalanacaklar” dedi.

Web’in mucidi: Google ve Facebook parçalanacak

www’nin, yani World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, bugün gelinen noktada internetin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Berners-Lee, Google ve Facebook gibi şirketlerin çok büyüdükleri için bölünmelerinin kaçınılmaz olduğu öngörüsünde bulundu; Twitter’daki nefret söylemini eleştirdi.

İnternetin bugün bildiğimiz haliyle kullanılmasını sağlayan www teknolojisini 1989 yılında icat eden İngiliz bilgisayar mühendisi, Reutes ajansı ile söyleşisinde Google ve Facebook gibi teknoloji devlerini eleştirdi. Ünlü mühendis, bu şirketlerin birçok devletten daha fazla mali ve kültürel güce sahip olacak kadar büyüdüğünü ancak parçalanmaları gerekebileceğini söyledi. Berners-Lee, “Tek bir şirketin hakim olduğu bir ortamda, tarih boyunca devreye girip onları parçalamadan başka alternatif olmamıştır. Bir tekelleşme tehlikesi söz konusu” dedi.
Apple, Microsoft, Amazon, Google ve Facebook şirketlerinin 3.7 trilyon dolarlık piyasa değer, Almanya’nın geçen yılki gayrısafi milli hasılasına eşdeğer.

Diğer yandan, Berners-Lee internetin geldiği noktada kendisini üzdüğünü söyleyerek, Cambridge Analytica skandalı gibi kullanıcıların özel bilgilerinin gizli tutulmadığı durumları eleştirdi. “Web’in şu anki hali beni hayal kırıklığına uğratıyor” diyen Berners-Lee, “Bireysel güçlenme hissini kaybettik ve bir noktaya kadar iyimserliğin de çöktüğünü düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

TWITTER’A ELEŞTİRİ

Berners-Lee, Twitter’ı da eleştirdi: “Twitter’da bir damla sevgiden söz etseniz ortadan kayboluyor ama bir damla nefret koysanız çok daha güçlü bir şekilde yayılıyor. Ve insan merak ediyor: Bunun sebebi, Twitter’ın kendisinin yapısından mı kaynaklanıyor?”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KTTO: Derinya ve Aplıç'ın açılması iki toplum için de çok önemli bir gelişmedir
KTTO: Derinya ve Aplıç'ın açılması iki toplum için de çok önemli bir gelişmedir
Son dakika: Gündüz istifa etti
Son dakika: Gündüz istifa etti