''Eski kredilerin faizlerinin yükseltilmesi acilen önlenmeli''

''Eski kredilerin faizlerinin yükseltilmesi acilen önlenmeli''

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler'den yapılan açıklamada, "son birkaç günden bu yana bazı bankaların taksitlendirilmiş vadeli kredilerin faizlerini artırdıkları görülmektedir. Bu haksız ve insafsız bir uygulamadır; asla kabul edilemez" dendi. 

TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu imzalı açıklamada, Türk Lirası’nın hızlı değer kaybı ile ortaya çıkan ekonomik krizin bahane edilerek krizden önce yapılan senetlere dayalı kredilerin, taksitlerinin düzenli ödenmesine rağmen senette öngörülen faiz oranının yükseltilmeye kalkışılmasının, bu kriz ortamında yangına benzin dökmekle eş anlamlı olduğunu kaydetti. 

Ülkede faiz oranlarını düzenleyen bir yasa olmayışının, bazı banka sahipleri veya yöneticileri tarafından istismar edildiği, bu türden yanlış ve haksız uygulamaların ana tetikleyicisi olduğunu söyledi.  Yapılan yazılı açıklamada şunlara değinildi: 

"Krizden önce verilen taksitlendirilmiş kredilerin senette yazılı faiz oranlarının korunması ve yükseltilmemesi hususu Türkiye’de hükümet kararıyla sağlanmışken, ülkemizde buna göz yumulması düşündürücüdür.

Kriz karşısında dar ve sabit gelirli kesimleri korumak için hiçbir önlem almayan koalisyon hükümetinin hiç olmazsa bu konuda olsun duyarlılık göstermesi ve zaten borç batağında olan yurttaşları bankaların bu haksız uygulamasından koruyacak tedbirleri acilen alması gerekmektedir.

Bu bağlamda hükümeti gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya ve kötülerin en kötüsü uygulamayı hemen önlemeye çağırıyoruz."


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minik Erbay Hayata Gözlerini Yumdu
Minik Erbay Hayata Gözlerini Yumdu
''Hükümetin gerekli girişimleri hızla yapma konusundaki kararlılığını yinelerim''
''Hükümetin gerekli girişimleri hızla yapma konusundaki kararlılığını yinelerim''