''Pazartesi çok daha ağır olaylar yaşanacak''

Naimoğluları, ''Bu eylem çok daha değişik boyutlara gidebilir” dedi.

''Pazartesi çok daha ağır olaylar yaşanacak''
Advert

Evrenselgazete Özel /Rana Sarro

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Lefkoşa’da Tarım Bakanlığı önünde üç gün boyunca devam eden ve hafta sonu ara verilerek devam edeceği belirtilen eylemde, pazartesi itibariyle çok daha ağır olaylar yaşanacağı uyarısında bulunuldu.

Evrenselgazete’ye konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, soruna bir çözüm bulunmaması halinde pazartesi günü itibariyle çok daha ağır olayların yaşanacağı uyarısını yaptı.

Pazartesi Lefkoşa’ya çok daha büyük bir kalabalık geleceğini belirten Mustafa Naimoğluları, “Araçları engelleseler de üretici yürüyerek gelecek. Bu eylem çok daha değişik boyutlara gidebilir” dedi.

Polisler tarafından eylemde taşkınlık yaparak suç işleyen bazı eylemcilerin ifadelerinin alındığını da öğrenildi.

 “ÇEKİCİLERLE İŞ ARAÇLARI ÇEKİLİYOR”

Hafta sonu eyleme ara vererek, iş araçlarını ve traktörlerini Tarım Bakanlığı önünde bırakan eylemcilerin, bu araçlarının bugün polis tarafından çekilmeye çalışıldığı da öğrenildi.

Mustafa Naimoğluları, “polis traktörleri çekicilerle çekmeye çalışıyor. Tüm hayvancıları telefoniyen arayarak, araçların çekilmesi isteniyor. Araçların zarar göreceği korkutması yapılıyor. Hem belediye hem de polis, iş araçlarını çekicilerle oraya buraya çektirdi. Araçların bir kısmı da zarar gördü” dedi.

EYLEMCİLERE 3 KEZ BİBER GAZI SIKILDI

Eylemcilere biber gazı sıkılması olayının da sorulduğu Mustafa Naimoğluları, Polisin üç kez biber gazıyla müdahale ettiğini belirterek, yaşanan olayı şöyle anlattı:

"Özellikle artık üretici isyan noktasına gelince ve artık üreticiye 3 gündür bütün görüşmelerden sonra sadece ufak tefek açılımlar yapıldıktan sonra üretici çözümün bu şekilde olmayacağını gördü. Herkes diyalog yolu diyor ama üretici eylemin birinci ve ikinci günü her yolu denedi. Üçüncü günü Cumhurbaşkanı'yla da görüştük. Daha sonra hükümet ve Cumhurbaşkanı bir araya geldi. Oradan da bir sonuç çıkmadı. Cumhurbaşkanı beni aradı ve bana hükümetin verebileceği daha fazla bir şey olmadığını izah etti. Ben bunu hayvancıya izah ettim. Hayvancı o saatten sonra hafif tepkisini önce Girne Kapısı’ndan Kuğulu Park’tan Cumhurbaşkanlığı’na giderken, üreticinin Ledra Palas’tan Güney’e geçeceği zannedildi. Halbuki oradan Cumhurbaşkanlığı’na gidilecekti. Tabi ki bazı üreticiler, “buradan acaba Rum tarafına geçelim mi” diye konuşuyordu. Polis de bu konuşulanların doğru olduğunu zannetti, önleri kesildi. Hiçbir şekilde bir taşkınlık yoktu. Ledra Palas ışıkları yakınında hayvancının bir anda önü kesildi ve biber gazı sıkıldı. Bu davranış vahşice bir davranıştır.”

“POLİS, TAŞKINLIK YAPILMAMASINI TALEP ETTİ”

“Daha sonra üreticiler Cumhurbaşkanlığı’na döndü, orada da Cumhurbaşkanlığı’na gidilmesi hem biber gazı hem de sözlü olarak engellendi. Üretici geri döndü. Bir süre Meclis önündeki çemberde beklendi. Orada davul zurna çalındı. Tarım Bakanlığı’na dönüldüğünde bakıldı ki, bakanlık çevresine barikat kuruldu, araçların yanına gidilmesi de engellendi. Bu engelin kırılması için hayvancı Tarım Bakanlığı’na girmek istedi. Çünkü polisin yapmış olduğu hareket yanlıştı. Biz 3 gündür Tarım Bakanlığı önünde bekliyoruz ama onlar Bakanlık önünden 200 metre uzağa barikatlar kurdular. Bu engelin aşılması için mücadele edildiği anda orada da biber gazı sıkıldı. Ve orada coplanan hayvancılar da oldu. Orada coplanan hayvancılardan bir tanesi belinden hasar oluştuğu için ameliyat edilecek. Polis Genel Müdürlüğü’nden amirler beni çağırdılar. Benimle görüştükten sonra daha sonra benimle birlikte üreticinin arasına girdi ve izah etmeye çalıştı, olayların daha da fazla büyümemesi ve karşı karşıya kalmamamız gerektiğini ifade ettiler. Tabi onlar da bir emir kuludur. Ama bu şekilde davranmaları doğru değildir.”  

"ARPAYA YÜZDE 140, YEME YÜZDE 150 ZAM GELDİ"

Hayvan üreticilerinin taleplerinin ne olduğunun ve hükümetin önerilerinin kabul edilmemesinin nedeninin de sorulduğu Mustafa Naimoğluları, "arpaya yüzde 140'a yakın zam geldi. Yeme de, yüzde 150'ye yakın zam geldi. Bu zam kabul edilebilir değildir. Arpa zammının maksimum yüzde 50 zam yapılmasını talep ettik. Hükümet ise bir kuruş aşağıya düşmüyor" diye konuştu. 

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCIYA HİBE YEM VERİLMESİ ÖNERİLİYOR

Hükümetin önerileri arasında bulunan, küçükbaş hayvan başına 80 kiloluk arpa hibesi sağlanması konusunun da sorulduğu Naimoğluları, "bu hibe ile ilgili önce 45 dediler, sonra 60'a çıkardılar. Daha sonra eylemde 80 kiloya çıkardılar. O konuda zaten bir problemimiz yoktur. Ama 3 ay -4 ay sonra ne olacağı belli değildir. 3-4 ay sonra üretici arpa alamayacak1 dedi. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu yollar kapandı!
Bu yollar kapandı!
Aslanköy- Paşaköy yolu kapatıldı!
Aslanköy- Paşaköy yolu kapatıldı!