MÜJDE! SENDİKALAR İLE HÜKÜMET ANLAŞTI!

MÜJDE! SENDİKALAR İLE HÜKÜMET ANLAŞTI!

Evrenselgazete Özel Haber / Rana Sarro

Kamuda örgütlü 5 sendikanın başkanları “hükümetin ekonomik tedbirleri” konusunda bugün saat 12.00 itibariyle Başbakanlık'ta toplantı gerçekleştirdiler. Evrenselgazete'nin edindiği bilgiye göre, Başbakan Tufan Erhürman ile yapılan toplantı sonucunda, ek mesai ödenekleri konusunda uzlaşıya varıldı.

Sendikalar, ek mesai kat sayılarına dokunulmadan alınan toplam aylık ek mesai kazancının brüt yüzde 15'inden 4 aylık bir süre kesinti yapılmasına razı oldular. 4 ayın ardından bu kesintinin kaldırılacağı belirtiliyor. 

Bunun üzerine kamuda örgütlü 5 sendika, ek mesai yapmama eylemini kaldırdı. Anlaşmaya varılması üzerine Gümrük, sivil havacılık, Ercan itfaiye, Meclis ve sağlık alanında 29 Ağustos itibariyle devam eden ek mesai yapmama eylemine son verildi. 1 Eylül itibariyle yasa gücünde kararname kaldırılıyor

Sağlık alanında, gümrüklerde, sivil havacılıkta, Ercan itfaiyede ve Ercan Kule'de hava trafik kontrolörlerinin eylemi sona ererken, ek mesainin elzem olduğu yerlerde kamu personellerinin ek mesai yapmaya devam edecekleri ve hayatın normale döneceği öğrenildi.

Toplantıda, Başbakan, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile kamuda örgüt 5 sendika arasında gerçekleşti. 

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan'ın Evrenselgazete'ye verdiği bilgiye göre, kamu çalışanlarından yapılacak bu kesinti ile birlikte, Maliye'nin 7.5-8 milyon tasarruf yapılması öngörülüyor.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı
"İlaç paralarının iadesini banka hesaplarına ay bitmeden yatırıyoruz''