Eğitimde Kaos! Türkiye, eğitime yardımlarını durdurdu

Eğitimde Kaos! Türkiye, eğitime yardımlarını durdurdu

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşanan gerginliğin, Türkiye ile KKTC arasında krize dönüştüğü belirtiliyor.

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nde yaşanan diploma krizi, Türkiye'den gelen yardımların kesilmesine neden oldu. Türkiye, yeni ders yılı için kitap basımı, yeni okul yapımı ve okul tamirat yardımlarını durdurdu.

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nden haziran ayında mezun olan başörtülü öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lise diplomaları verilmemiş, yaşanan kısa süreli krizin ardından sorun çözülmüştü. Ancak yaşanan diploma krizi, eğitimde daha büyük bir krize yol açtı. Türkiye her yıl eğitime yaptığı yardımları durdurma kararı aldı.

Türkiye’nin Eğitim Bakanlığı’na yaptığı mali yardımların durdurulduğu iddia edildi. Yeni eğitim yılı öğretmensiz, okulsuz ve kitapsız başlayacak.

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, diploma krizine hemen el atmış ve diplomalarında başörtülü fotoğrafları yer alan öğrencilerin diplomalarının onaylanması için Başbakan Tufan Erhürman ile görüşmüştü. Akdağ, Erhürman’ın bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini kendilerine garanti ettiğini söylemişti ve ardından sorun çözülmüştü.

Öte yandan “Din Kültürü ve Ahlak” dersinin seçmeli ders haline getirilmesinin de Türkiye'nin tepkisine neden olduğu tahmin ediliyor.

AKDAĞ KRİZE EL ATMIŞTI!

Akdağ, bu yöndeki bilgiyi kendisinin de olayın ardından öğrendiğini, yaşanan bu olayı üzüntü ile karşıladığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Hem üzüldüm hem de bu faşizan, insanlık dışı uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Sayın KKTC Başbakanı ile bu sabah görüştüm. Kendisi de bundan ziyadesiyle üzgün olduğunu ve bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini bana garanti etti. Ben de meselenin bu şekilde çözülmesiyle iktifa etmiş oldum.”

Başbakan Yardımcısı Akdağ, bunun kabul edilemez bir şey olduğunu vurgulayarak, “Hangi yılda yaşıyoruz. Bu devam ettirilseydi, buna da söyleyeceğim şey, faşist, insan haklarını hiçe sayan, özgürlükleri yok sayan bir uygulamadır diyecektim. Şükür ki iyi ki bu uygulamayı sonlandırıyorlar” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: Ada Haber 

Türkiye yardımları kesti: Diploma krizi, eğitimde krize dönüştü!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!