Kanser Analizleri Yapılamıyor!

Evrenselgazete Özel

Kanser Analizleri Yapılamıyor!

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, damacananın ömrüne göre gerekli denetim ve takibini gerçekleştirse de, damacana sular açısından en önemli faktör olan ve kanserojen özelliği bulunan "bromat" analizleri halen daha gerçekleştirilemiyor. 

Devlet Laboratuvarında çıkan yangında cihaz yandığı için damacana suların  "bromat" analizleri yıllardır gerçekleştirilemezken, bu analizin gerçekleştirileceği cihazın Ağustos ayında ihalesinin sonuçlanacağı, Eylül ayında Sağlık Bakanlığı'na ulaşacağı öğrenildi. 

Nisan 2018'de Evrenselgazete'ye konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, damacana sular açısından en önemli faktör olan ve kanserojen özelliği bulunan "bromat" analizlerinin, çok gerekli olmasına rağmen yapılamadığını açıklamış, ''Yangın meydana gelen laboratuvarda cihaz yandığı için sulardaki 'Bromat'a bakılamıyor" demişti. 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Yeşim Gümüşdağ ise bugün yaptığı açıklamada, ülkede üretilen ambalajlanmış suların daha kaliteli ve sağlıklı üretimi için denetlemelerin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı. 

Bunun üzerine Evrenselgazete, Sağlık Bakanı Filiz Besim'e, 'Bromat' analizlerinin yapılıp yapılmadığı sorusunu yöneltti. Bromat Cihazı'nın ihalesinin Ağustos ayında sonuçlanacağını belirten Bakan Besim, cihazın Eylül ayında Sağlık Bakanlığı'nın elinde olacağını belirtti. 

Gümüşdağ, Sağlık Bakanlığı’nın, halkın sağlıklı suya güvenli ulaşımı için yürüttüğü denetim mekanizmasının kamuoyu tarafından iyi bilinmesi adına yaptığı açıklamada, denetimlerin AB mevzuatına uygun ve dünya uygulamalarına paralel kriterlerle ve ülke koşulları da göz önünde bulundurularak sürdürüldüğünü belirtse de, Evrenselgazete, damacana sular açısından en önemli faktör olan ve kanserojen özelliği bulunan "bromat" analizlerinin halen daha yapılamadığını ortaya çıkardı. 

İLGİLİ HABER: 

Sağlık Bakanlığı'ndan damacana sularla ilgili açıklama...


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atış alanı yakınında FACİA!
Atış alanı yakınında FACİA!
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı
Temel Sağlık Hizmetleri'nden salgın hastalık uyarısı