Özersay BRT’ye açıklamalarda bulundu

Özersay BRT’ye açıklamalarda bulundu

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Hayat pahalılığı artışının milletvekillerine yansıtılmaması kararının geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi.

Özersay, Haber Sizde Programına katılarak Pembe Paşaoğlulları’nın sorularını yanıtladı.

Konuşmasının başında Hayat pahalılığı artışının milletvekillerine yansıtılmaması kararının değerlendirilmesiyle başlayan Özersay, “Mesele bizim bu ödeneği alıp almamamız değil, kamu vicdanını yaralayan bir durum var bu bir süredir görüşülen bir konu ve biz de Halkın Partisi olarak elimizi taşın altına koyduk. Aynı şekilde koalisyon ortakları da bu konuya sıcak baktı ve kararıyla %11-12 Hayat Pahalılığının milletvekili maaşlarına yansıtılmamasına karar verdik” dedi.

Özersay, bu kararın kamuda çalışan ve göç yasası ile işe girenlerin mağduriyetini tam olarak karşılamayacağını ancak bu açığı kapatmaya bir adım olacağını belirterek, “bu uygulama bizim bu açığı kapatma kararlılığımız sözünün yerine getirlmesidir”dedi.

Göç yasasının kamudaki çalışma huzurunu bozduğunu anlatan Özersay, söz konusu bu uygulamanın eşit işe eşit ücret sistemini zedelediğini kaydetti.

Asgari ücretin yarın belirleneceğini de açıklayan Özersay, “asgari ücret belirlendiğinde herşeye yansıyor. Hayatı kolaylaştıracak çevresel adımların atılması önemli. Asgari ücret belirlendikten sonra bu çalışmalar önümüzdeki günlerde açıklanacak”dedi.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlara da değinen Özersay, akaryakıt fiyatlarına yapılan düzenleme konusuna da değindi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!