Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü kadın sığınma evi talebini yineledi

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü kadın sığınma evi talebini yineledi

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyeleri, Doğancı’da yaşanan kadın cinayetinin ardından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Güzelyurt Kaymakamlığı Önü’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, kadına yönelik her türlü şiddeti kınayarak, kadın sığınma evi talebini yineledi.

İlk söz alan Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyesi Celal Özkızan, son bir ay içerisinde Lefke ve Güzelyurt’ta kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayetin yaşandığını anımsatarak, bu durumun ülkede artan neo liberal ve muhafazakarlaşma politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Özkızan, kadına yönelik şiddet konusunun kapsamlı şekilde ele alınıp çözüm üretilmesi gerektiğini kaydederek, bunlardan birinin de kadın sığınma evi olduğunu vurguladı. Kadın sığınma evi taleplerini İçişleri Bakanlığına iletmesi için Güzelyurt Kaymakamına bildirdiklerini belirten Özkızan, Güzelyurt bölgesinde kadın sığınma evi ihtiyacı olduğuna ve acilen bu telebin yerine getirilmesinin önemine işaret etti.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyesi Şenel Kim de, son bir ay içerisinde yaşanan kadınlara karşı şiddet vakaları ve tecavüz girişiminin ardından Doğancı’da gerçekleşen kadın cinayetiyle birlikte üzüntü ve öfkenin arttığını belirtti.

Her fırsatta hükümetlere çağrı yapıp kadın sığınma evi taleplerini yinelediklerini anımsatan Kim, hükümetlerin artık 3 maymunu oynamasına tahammülün kalmadığını çünkü söz konusu olan, yaşamını yitiren canlar olduğunu söyledi.

Kim, başta Güzelyurt olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde sığınma evi kurulmasına ilişkin çalışmalar başlatılmasını talep etti.

Açıklamanın tam metni ise şöyle: "Bugün Bağımsızlık Yolu Omorfo olarak Güzelyurt Kaymakamı ile kadın sığınma talebini yinelemek için görüştük.Daha önce aynı talep ile bir önceki kaymakamla görüşmemizden olumlu yanıt almamıza rağmen bir sonuca varılmadı.Görevine yeni başlayan kaymakamla görüşüp bölgemizde son zamanlarda artan kadına yönelik şiddet taciz ve cinayet olaylarından ne kadar üzgün ve öfkeli olduğumuzu belirttik. Güzelyurt Kaymakamı kadın sığınma evinin bölgemizde ihtiyaç olduğunu, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına konuyla ilgili yazı yollayacağını,kullanıma uygun arazi veya bina temin edebileceğini, kadın sığınma evi ile ilgili Bağımsızlık Yolu ve bölgedeki sivil toplum örgütleri ile de işbirliğine açık olduğunu vurguladı. Hem kadın sığınma evi ile hem de başka sorunlar ile ilgili her zaman kapısının açık olduğunu vurgulayan Güzelyurt Kaymakamı’nın olumlu dönüşleri umutlarımızı yeşertmiştir. Fakat biz bu konunun takibini bölgemizde aktif bir şekilde ilerleyen somut sonuçlar görmeden kenara çekilmeyeceğiz peşini bırakmayacağız."

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Öğrenciler ve öğretmenler bu sabah ders başı yaptı
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!
Meclis’in gündeminde 3 yasa tasarısı var!